Wirtualne Muzeum Lalkarstwa rozpoczyna działalność w Słupsku. Dzięki projektowi będzie można podziwiać najstarsze pacynki, marionetki i inne lalki.

Inicjatywa to wspólny projekt Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej oraz Państwowego teatru Lalki Tęcza. Placówkom udało się uzyskać dotację z ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Zadanie polega na stworzeniu wirtualnego muzeum lalek i innych obiektów związanych z plastyką teatru należących do Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku – mówi Sławomir Żabicki z BBC w Słupsku. – Najstarsze z zachowanych lalek zostały poddane niezbędnej renowacji, a następnie digitalizacji.

Lalki były sfotografowane specjalna techniką 360 stopni, w dużej rozdzielczości. Dzięki temu będzie można je oglądać z każdej strony. Zdygitalizowanych zostało już 200 lalek. Łącznie wykonano ponad 25 tysięcy skanów. Najstarsze z fotografowanych obiektów mają ponad 50 lat.

Pierwsze lalki już możemy podziwiać na stronie Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Wszystkie dostępne będą do końca roku.

Wartość projektu „Wirtualne Muzeum Lalkarstwa. Zwiększenie dostępności opracowanych i zdigitalizowanych zbiorów” z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Cyfrowa wynosi 109 796 zł. Kwota dotacji to 77 756 zł.

Udostępnij.