Zakończyły się prace badawcze na Starym Rynku. Archeolodzy dokonali wielu odkryć. Na opracowania wyników badań musimy jednak poczekać. Poczekać także musimy na pomysł zagospodarowania jednego z najważniejszych miejsc w Słupsku.

 

Badania trwały blisko trzy miesiące. Ich wyniki są bardzo ciekawe. W trakcie wykopalisk archeolodzy natrafili na pozostałości wielu budynków, które stały na Starym Rynku. Co ciekawe nie udało się im znaleźć zbyt wielu po ratuszu, który został rozebrany w 1901 roku. Znaleźli to fundamenty innych. Wstępnie uznali, że w tym miejscu mogły stać, nie jak przypuszczano wcześniej dwa, ale trzy ratusze. W końcowej fazie prac naukowcy znaleźli pozostałości najstarszego, średniowiecznego ratusza oraz okalający go ody wschodu mur.

W trakcie badań archeolodzy z firmy Glesum znaleźli kilkaset zabytków ruchomych  m.in. ceramiki, stalowych okuć, butelek, plomb handlowych i plakiet pątniczych. Znaleziono także wiele monet z różnych zakątków świata. W pracach pomagali wolontariusze ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Gryf.

– Wszystkie zabytki będą teraz konserwowane i następnie opracowane– mówi Maciej Marczewski, kierownik badań. – Opracowywać będziemy także schemat odnalezionych pozostałości budynków. Ta praca wymaga czasu i potrwa miesiące. Z jej wynikami na pewno zapoznamy słupszczan.

Odkryci zostały zabezpieczone i zasypane, tak, aby w przyszłości można było je wyeksponować. Jednak nie wiadomo, jaki los czeka Stary Rynek. Trwa na ten temat debata publiczna. W najbliższym czasie władze miasta ogłoszą konkurs na zagospodarowanie tego terenu.

Udostępnij.