O wyjątkowej rybie w polskich wodach informuje portal http://www.zulawyimierzeja24.pl. Wody Bałtyku wyrzuciły na brzeg miecznika. Ryba może pływać z prędkością nawet 100 kilometrów na godzinę.

 

Jak czytamy zdjęcia miecznika wysłał jeden z Widzów. Ryba została wyrzucona na plaży w Jantarze. Znaleziona ryba ma ok. 2 metrów długości. Miecznik trafił do Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu. Tam zostaną przeprowadzone badania.

 

Jak czytamy na stronie Stacji badawczej w Helu: – Mieczniki są stworzone do polowania na szybkie i zwinne ryby zarówno w nagrzanych tropikalnym słońcem wodach powierzchniowych jak i morskich zimnych głębinach. Torpedowaty kształt ciała, potężny trzon ogonowy wyposażony w tłuszczowe kile- stateczniki i najbardziej charakterystyczny dla tych ryb- długie spłaszczone rostrum przypominające miecz, stawia je w czołówce morskich sprinterów. Osiągając prędkość do 100 km/h nie pozostawiają swoim ofiarom wielu szans na ucieczkę. Jednak najciekawsze przystosowania kryją szczegóły anatomiczne. Porowata struktura rostrum i jego chropowata powierzchnia zmniejszają zawirowania wody opływającej tę część ryby.

 

Źródło zulawyimierzeja24.pl

Udostępnij.