Konstytucja dla nauki do główny temat rozmów podczas inauguracji roku akademickiego w Słupsku. Akademię Pomorska odwiedził sam wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław. Zmiany, które planuje wprowadzić znacznie dotkną takie uczelnie jak słupska.

 

Zmiany, o których Gowin mówił w Słupsku będą spore i na pewno dotkną nie tylko duże ośrodki akademickie, ale także te mniejsze takie jak Słupsk. – Uważam, że uczelnie takie jak Akademia Pomorska w Słupsku powinny odegrać znaczącą rolę zwłaszcza w swoich środowiskach lokalnych – mówi wicepremier minister szkolnictwa wyższego. – Tu nie ma potrzeby przeprowadzania pracy konkretnie naukowej, badawczej na każdym wydziale. Niech tym zajmie się jeden lub dwa wydziały. Małe ośrodki mają przecież doskonałe wyniki na polu badawczym. Jednak poza tym powinny dostosować ofertę kształcenia do potrzeb lokalnego biznesu. Uczelnie regionalne powinny kształcić kadry dla miejscowych przedsiębiorstw.

Jarosław Gowin mówił także o zmianach w studiach doktoranckich oraz procesie habilitacji. Jak twierdzi habilitacja ma zostać utrzymana, ale nie będzie konieczna. Doktorzy będą mogli prowadzić samodzielne badania.

Minister zapewniał, że reforma będzie wprowadzona etapami. Pierwszym będą konsultacje i dyskusje z uczelniami. Konstytucja dla oświaty ma wejść w życie w październiku 2018 roku. Zmiany mają być jednak wprowadzanie stopniowo do 2026 roku.

Inauguracja roku akademickiego w Słupsku zbiegła się z otwarciem nowych wydziałów oraz nowego budynku uczelni. Akademia Pomorska wzbogaciła się o budynek po Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania, który przeszedł gruntowny remont.

 

Udostępnij.