Pozostałości dawnych budowli pod pancerną szybą, albo przykryte kopułą, podziemny parking, zabudowana bryła dawnego kina Milenium – to tylko niektóre pomysły na to jak w przyszłości ma wyglądać Stary Rynek. Pierwsza debata na temat serca miasta nie przyniosła jednak konkretów.

 

Z inicjatywy pasjonatów historii Słupska w Centrum Organizacji Pozarządowych i Organizacji Społecznych odbyła się dyskusja na temat przyszłości Starego Rynku i odkryć archeologicznych. W debacie wzięło udział ponad 50 osób. Wśród nich byli historycy, architekci i przedsiębiorcy.

Koncepcji na zagospodarowanie Starego Rynku jest wiele. Niewykluczone, że uda się zachować część wykopalisk. – Niektóre z odkrytych zabytków nadają się do ich wyeksponowania. Taką możliwość biorę pod uwagę. Jednak wszystko zależy od możliwości miasta – mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierowniczka słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent miasta mówiła o konieczności jak najszybszego rozpisania konkursu na zagospodarowanie Starego Rynku. Pomysłów jest wiele. Giulio Caldeo, właściciel restauracji przy Starym Rynku mówił o konieczności wybudowania w centrum miasta parkingu podziemnego.

Ciekawą koncepcję zagospodarowania rynku przypomniał słupski Architekt Mirosław Zwolski. Kilka lat temu przedstawił ją radnym.

Udostępnij.