Prawie 4,5 miliona złotych dotacji otrzymał Słupska realizację projektu modernizacji i budowy terenów zielonych. Projekt roboczo nazwano zielone kliny. Nowe parki i zielence powstaną praktycznie we wszystkich częściach miasta.

 

Projekt kosztować będzie blisko sześć milionów złotych. Półtora miliona to wkład własny miasta. – Projekt została wysoko oceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i przyznano nam dotację – mówi Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. – Zgodnie z harmonogramem prace nad zielonymi klinami zakończymy w 2019 roku.

Zielone kliny zgodnie z założeniem mają zbijać się między kamienice, betonowe bloki i asfaltowe ulice. W ramach projektu zmodernizowane zostaną istniejące już zieleńce między innymi między ulicą Orzeszkowej a Kaszubską. Powstaną także nowe parki na przykład przy ul. Zaborowskiej i Aluchny Emelianow. Część z nich będzie nawiązywało do modernizacji terenów rekreacyjnych dokonanych w ramach budżetu partycypacyjnego. – Zielone kliny w sumie to ponad osiem hektarów gruntów – mówi Justyna Pluta, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami w słupskim ratuszu. – Na wszystkich posadzone będą rośliny rodzime, odporne na warunki atmosferyczne panujące na naszym terenie. Powstaną także ścieżki, alejki i mała architektura. Założeniem tego projektu jest to, aby każdy wychodząc z domu miał blisko do miejsca, w którym może odpocząć.

Udostępnij.