Radni Platformy Obywatelskiej chcą, aby miasto zachowało część odkrytych na Starym Rynku zabytków. Działacze popierają inicjatywę społeczną w tej sprawie.

Odkrycia na Starym Rynku cieszą się dużym zainteresowaniem i już teraz są atrakcją – mówi Anna Rożek, radna miejska. – Trzeba więc je zachować i wyeksponować.

Radni Po na najbliższej sesji chcą poruszyć temat przyszłości Starego Rynku. Chcą między innymi szybkiego ogłoszenia konkursu na jego zagospodarowanie. – Nie można dłużej czekać z tym tematem – mówi radny Paweł Szewczyk. – Ze strony władz miasta brakuje dialogu w tej sprawie. Chcemy, aby prezydent podjął decyzje w sprawie zabezpieczenia wykopalisk, przede wszystkim studni oraz jak najszybciej ogłosił konkurs. Wzywamy także do debaty.

Radni Platformy obywatelskiej poparli inicjatywę społeczną w sprawie wyeksponowania wykopalisk. W najbliższą środę o godzinie 18 w Słupskiem Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej dzięki społecznikom odbędzie się debata dotycząca Starego Rynku. W trakcie spotkania głos zabiorą specjaliści. Zaplanowana jest także dyskusja.

Wykopaliska na Starym Rynku nadal trwają. Archeolodzy jednak zabezpieczyli część odkrytych murów włókniną. To niezbędny element przygotowania odkryć do ponownego zasypania. Zabieg jest konieczny, bo przez niekorzystne warunki klimatyczne mury rozsypują się. Dzięki zabezpieczeniu będzie można je w każdej chwili bezpiecznie odkopać w celu wyeksponowania.

Z inicjatywy Jarosława Boreckiego, dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej jedna z odkrytych podczas badań studni została obłożona betonowymi kręgami. Zabieg ma ją zabezpieczyć i ułatwić późniejsze wyeksponowanie.

 

Udostępnij.