Pozostałości najstarszego ratusza w Słupsku odkryli archeolodzy podczas wykopalisk na Starym Rynku. W trakcie prac znaleźli także sporo zabytków ruchomych z okresu średniowiecza.

 

Jak podaje Ziemia Słupska, światło dzienne ujrzały relikty pierwszej budowli, która stanęła na Starym Rynku. Poza tym w ostatnich dniach odsłonięto, odkryty wcześniej potężny, średniowieczny mur o szerokości 1,4 m, czyli szerszy niż mury obronne miasta. Z ziemi wyłaniają się już kolejne fundamenty do przebadania.
Potężne ulewy deszczu rozmywają odsłonięte mury i kilka dni temu część jednego z nich się rozsypała. Archeolodzy, aby zachować te fundamenty w całości muszą je zasypać.

W miniony weekend zaś odkryta studnia została oczyszczona przez specjalny pojazd, a następnie zabezpieczona kręgami betonowymi. Pozwoli ją bez szwanku zasypać, a gdy już będzie koncepcja zagospodarowania rynku nadbudować. Poza tym wszystkie odkryte mury zostaną zabezpieczone geowłókniną i niezwłocznie zasypane, bo obfite opady deszczu sieją spustoszenie.

 

Źródło Ziemia Słupska, Tomasz Urbaniak

Udostępnij.