Nowe maszyny dla muzealnych konserwatorów   - GRYF24.pl

Nowymi urządzeniami potrzebnymi do renowacji zabytków może pochwalić się pracownia konserwatorska słupskiego muzeum. Na zakup urządzeń muzeum otrzymało ministerialny grant.

 

Pracownia konserwatorska Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku od lat nie otrzymała takiego wsparcia jak te ostatnie. Za 90 tysięcy złotych muzealnicy kupili nowoczesne maszyny i urządzenia.

 Wśród nowych nabytków jest między innymi nowoczesna, wielofunkcyjna obrabiarka do drewna, odciąg zanieczyszczeń w pracowni drewna, nowoczesne stoły do mycia zabytków, ich podświetlania oraz odciągi mobilne. Część maszyn zastąpi stare i mocno wysłużone, a część jest zupełną nowością.

– Bardzo się nam przydadzą i były potrzebne – mówi Dorota Szymczak, kierownik pracowni konserwatorskiej MPŚ. – Na pewno ułatwią i przyspieszą naszą pracę. Przy okazji dzięki nowym odciągom zanieczyszczeń będzie ona bezpieczniejsza.

Obecnie trwa montaż i rozruch nowych urządzeń. Pełną parą zaczną pracować w najbliższych dniach. Jednymi z pierwszych obiektów, które będą dzięki nim konserwowane są obrazy z kolekcji Witkacego.

 

Udostępnij.