Po blisko 30 latach Bohdan Jarmołowicz kończy współpracę ze słupskimi filharmonikami. Dyrygent zagra swój ostatni koncert ze słupszczanami w grudniu. Zapewnia jedna, że nie przechodzi na artystyczną emeryturę.

 

Bohdan Jarmołowicz dla wielu jest postacią nierozerwalnie związaną na początku ze słupską Orkiestrą Kameralną, a teraz Filharmonią Sinfonia Baltica. Jednak jak mówi przysłowie nic nie trwa wiecznie. Dyrektor postanowił nie przystępować do nowego konkursu i chce opuścić Słupsk. – Mój przypadek jest ewenementem, bo praktycznie nie ma dyrygentów, którzy przez tyle lat pracowaliby na stałe z jedną orkiestrą. Czas na zmianę. W grudniu opuszczam Słupsk – oznajmił podczas cotygodniowej konferencji władz miasta Bohdan Jarmołowicz.

Na stanowisko następcy po wieloletnim dyrektorze został już ogłoszony konkurs. – Konkursy na stanowisko dyrektora filharmonii organizujemy od lat, bo takie są przepisy. Zawsze wygrywał je pan Jarmołowicz i powierzaliśmy mu funkcje dyrektora na maksymalny okres czasu, czyli pięć lat. To świadczy chociażby o tym, że miasto bardzo ceni jego zaangażowanie w rozwój kultury w Słupsku – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska.

Bohdan Jarmołowicz za nim pożegna się ze Słupskiem wspólnie z filharmonika zagra kilka koncertów. Tradycyjnie orkiestra wystąpi podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej. Na pożegnanie z dyrektorem symfonicy przygotowują Toscę, jedną z najbardziej znanych oper. – Na emeryturę artystyczną się nie wybieram. Planów mam bardzo dużo, ale o nich na razie mówić nie chcę – dodaje dyrektor.

Dyrygent związany jest ze Słupskiem od lat 80-tych. W 1992 roku objął stanowisko dyrektora Państwowej Orkiestry Kameralnej i Teatru Impresaryjnego w Słupsku, przekształconych w 2005 roku w Polską Filharmonię „Sinfonia Baltica”. Bohdan Jarmołowicz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Kształcił się jako dyrygent, jest także kompozytorem i aranżerem. Pod jego batutą słupska orkiestra święciła największe sukcesy, w tym nominowana była do nagrody Grammy.

Udostępnij.