Stary Rynek w Słupsku mógł wyglądać inaczej niż do tej pory zakładano. Możliwe, że stał tam trzeci ratusz, o którym do tej pory nie wiedzieliśmy. Badania wciąż trwają, a ich wyniki są bardzo obiecujące.

Archeolodzy w trakcie prac natrafili na piwnice i fundamenty ratusza, ale nie jest to budynek średniowieczny, którego pozostałości spodziewano się. To budynek z okresu nowożytnego, czyli sporo młodszy.

Nie wykluczone, że odkryte fundamenty są pozostałościami po trzecim słupskim ratuszu. Do tej pory powszechnie uważano, że na Stary Runku stały dwa ratusze. Pierwszy średniowieczny i drugi XVIII-wieczny. – Możliwie, że to zupełnie nowy budynek lub przebudowany stary ratusz – mówi Maciej Marczewski, archeolog. – Słupsk kilka razy płonął i w dokumentach jest mowa o odbudowie ratusza. Możliwe, że ta odbudowa polegała na postawieniu go odnowa stąd zupełnie nie znane nam fundamenty.

W trakcie badań archeolodzy natrafili także na tajemnicza ścianę z cegieł gotyckich. Budowla znajduje się na wschód od miejsca, w którym stał ratusz. Ta część Starego Rynku będzie badana pod koniec wykopalisk.

W trakcie prac naukowcy odnaleźli także inne budynki, które mogły być na przykład dobudówkami do ratusza. Natrafili także na pochodzące prawdopodobnie z XVIII i XIX wieku studnie. W trakcie wykopalisk znaleźli liczne naczynia, fragmenty ceramiki oraz monety, w tym także średniowieczne polskie, krzyżackie i niemieckie.

Wykopaliska na Starym Rynku w Słupsku zakończą się w październiku. Są pierwszymi prowadzonymi na dużą skalę badaniami w centrum miasta.

Udostępnij.