Będzie jednak drugi tor ze Słupska do Lęborka. Według portalu Rynek Kolejowy nie wiadomo jeszcze jak inwestycja ma być sfinansowana.

Podczas ostatniej aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego ograniczono wartość projektu modernizacji linii 202 pomiędzy Gdynią a Słupskiem z 2 mld do 1,3 mld złotych. Jak podaje „Rynek Kolejowy”, rodzi to obawy o chęć ograniczenia inwestycji. Pod znakiem zapytania cały czas stoi bowiem budowa drugiego toru do Słupska, której domagają się mieszkańcy i samorządowcy.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Andrzej Bittel zapewnia „Rynek Kolejowy” że rząd jest zdeterminowany, by drugi tor zbudować. Jak podaje, wątpliwości w tej sprawie ma jednak inicjatywa JASPERS

 

Zarząd PLK wyjaśnia, że aby nie zwiększać wartości KPK po wprowadzeniu projektu budowy GSM-R na listę podstawową, trzeba było ograniczyć inny projekt – a projekt modernizacji linii 202 jest najmniej zaawansowany na liście – nie udało się bowiem dotąd wyłonić projektanta modernizacji odcinka z Lęborka do Słupska. Zresztą zdaniem ministra Bittela, nawet zapisane uprzednio dwa miliardy złotych nie starczyłyby na budowę drugiego toru.

Założenie jest takie, że będziemy prowadzić projektowanie pod dwa tory aż do momentu realizacji prac. Wówczas będzie można podjąć decyzję w zakresie finansowania. Cały czas trzymamy otwartą szufladę z tym projektem – powiedział dla portalu „Rynek Kolejowy” Bittel.

Budowa drugiego toru możliwa ze środków krajowych

Członek zarządu PLK Włodzimierz Żmuda zapewnia, że projekt może zostać sfinansowany ze środków unijnych w zakresie jednego toru, a ze środków krajowych zostanie dobudowany drugi tor. Zapewnia, że wszystkie prace projektowe będą wykonane w oparciu o założenie linii dwutorowej. Nawet obiekty inżynieryjne mają być od razu gotowe na dwa tory.
Źródło www.rynek-kolejowy.pl

Udostępnij.