Słupskie muzeum może pochwalić się kolejnym dziełem Witkacego. Portret Marii Białynickiej-Biruli jest unikatowy i do tej pory znajdował się w prywatnych rękach. Najnowszy obraz w kolekcji już można podziwiać w Zamku Książąt Pomorskich

Portret Marii” wykonany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza w lipcu 1934 roku, pastelami i węglem na papierze. Zakup portretu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego .Maria Białynicka-Birula była pierwszą żoną Michała, od którego muzeum kupiło w 1965 roku 110 dzieł Witkacego, synową Heleny i Teodora, lekarza, bliskiego przyjaciela artysty. Dotychczas słupskie muzeum nie miało w kolekcji jej wizerunku, zatem nowy nabytek jest tym bardziej cenny dla naszych zbiorów. – Dodać wypada, że portret ten pokazywany był publicznie zaledwie na pięciu wystawach czasowych, czterech w latach 1957-1958, po raz ostatni w Muzeum Narodowym w Warszawie od grudnia 1989 do lutego 1990 roku – mówi Beata Zgodzińska-Wojciechowska, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Od jesieni blisko na rok słupska kolekcja portretów Witkacego będzie niedostępna dla zwiedzających. Portrety przejdą renowację i będą przygotowywane do ich ekspozycji w nowym miejscu, czyli tak zwanym białym spichlerzu za rzeką. Przerwa będzie okazją do wymiany oprac i dokładnemu przyjrzeniu się obrazom, a także ich przebadaniu.

Słupska kolekcja portretów autorstwa Witkacego liczy ponad 260 obrazów. Obecnie na wystawie stałej znajduje się zaledwie połowa z nich. Po przeniesieniu wystawy do nowego obiektu będzie eksponowanych ponad 160 obrazów. Otwarcie wystawy w nowym miejscu planowane jest na jesień 2018 roku.

Udostępnij.