Ruszyły badania archeologiczne na Starym Rynku w Słupsku. Serce miasta będzie badane pierwszy raz w historii. Naukowcy liczą, że znajdą pozostałości po pierwszym słupskim ratuszu, który został wybudowany w XIII stuleciu.

Badania mają poprzedzić rewitalizację Starego Rynku. Archeolodzy dopiero zaczęli pracę. Zerwali pierwsze warstwy ziemi. Zgodnie z planem będą kopać do tak zwanego calca, czy warstwy, która nigdy nie była narusza przez człowieka. Naukowcy liczą, że odnajdą fundamenty dawnego ratusza. W tym miejscu stały dwa ratusze. Pierwszy powstał w XIII wieku. Drugi kilkaset lat temu i został rozebrany w 1901 roku. Na razie spektakularnych odkryć nie ma. Archeolodzy odkopali na razie jedynie fundamenty latarni gazowych oraz fragmenty gazociągu. – Fundamentów ostatniego ratusza w miejscu, w którym według wszelkich ustaleń powinny być nie ma – mówi Maciej Marczewski, archeolog. – Prawdopodobnie zostały rozebrane, a materiał budowlany odzyskany. Natrafiliśmy jednak na coś, co może być starsze. Na tym etapie ciężko jest wyrokować. Szukamy dalej.

Na ogrodzeniu okalającym teren badań wywieszona została wystawa ukazująca historię Słupska i Starego Rynku. – To doskonała forma edukacji. Wystawę dopiero, co powiesiliśmy i już cieszy się sporym zainteresowaniem – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska.

Po zakończeniu prac słupski Stary Rynek zostanie poddany modernizacji. Władze ogłoszą konkurs na zagospodarowanie tej części miasta.

Udostępnij.