Jako trzecia gmina w Polsce Kępice przyłączają się do programu Mieszkanie Plus. Powstaną trzy nowe bloki i 42 lokale.

Centrum Kępic zmienia się. Parcela naprzeciwko Urzędu Gminy, którą jeszcze niedawno zajmowały niszczejące budynki z czasów Bismarcka stoi zupełnie pusta. W najbliższych dniach ruszy tam budowa. Powstaną trzy bloki, które wyglądem będą nawiązywać do zabudowy historycznej. Wszystko w ramach programu Mieszkanie Plus.

To dla nas bardzo ważny projekt – mówi Magdalena Gryko, burmistrz Kępic. – Szacuję, że w przynajmniej w 80 procentach pokryje nasze zapotrzebowanie na mieszkania. To będą lokale o wyższym standardzie niż komunalne. Wielu mieszkańców z naszej gminy szuka właśnie takiego standardu. Dlatego zdecydowałam się na udział w tym projekcie. Bez tego programu ta inwestycja przy naszym budżecie i prowadzonych już inwestycjach nie byłaby możliwa.

Burmistrz dodała, że w Kępicach na mieszkania czeka nieco ponad 50 rodzin. Budowa trzech budynków przy głównej ulicy Kępic, to pierwsza taka inwestycja w powiecie słupskim i jedna z pierwszych w całym kraju. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Mieszkanie PLUS. – Samorząd przez 25 lat będzie spłacał tą należność – mówi Aleksander Jankowski, z BGK, zarządzający Funduszem Municypalnym. – Warunki spłaty są naprawdę preferencyjne, choć to zależy od indywidualnej oceny. Przez ten czas budynki będą naszą własnością.

Budowa ma rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Potrwa nieco ponad rok. Mieszkania, które będą oddane do użytku będą w tak zwanym stanie jak pod wynajem, czyli będą wykończone bez umeblowania.

 

1 2 3
Udostępnij.