W Ustce rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmian nazw ulic. Obowiązek ten nakłada tak zwana ustawa dekomunizacyjna.

Po konsultacjach z Instytutem Pamięci Narodowej wiemy już, że w naszym mieście zmiany wymagają ulice: Dąbrowszczaków, Franka Zubrzyckiego, Janka Krasickiego, Walki Młodych, 20 Lecia PRL i 9 Marca. Powołany w związku z konsultacjami zespół opiniodawczo-konsultacyjny, przygotował dwie propozycje nazw dla każdej z ulic. Dodatkowo osoba wypełniająca ankietę może także wpisać swoją propozycję – mówi Eliza Mordal z usteckiego ratusza.

Konsultacje trwać będą do 30 czerwca. Ich wyniki zostaną następnie przedstawione Radzie Miasta Ustka, która podejmie uchwały w sprawie zmian nazw ulic.

Mamy na to czas do dnia 2 września br. Jeśli sami nie podejmiemy decyzji, nowe nazwy wprowadzi zarządzeniem zastępczym Wojewoda Pomorski – dodaje Eliza Mordal.

Zgodnie z zapisami ww. ustawy zmiana nazwy ulicy nie rodzi kosztów administracyjnych, związanych               z ujawnieniem w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych. Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga także od nas zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność. Nie obędzie się jednak bez zmian pieczątek, szyldów, wizytówek, papieru firmowego, ogłoszeń czy reklam, których koszty niestety trzeba będzie ponieść we własnym zakresie.

Ankiety dostępne są w: Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta (ul. Wyszyńskiego 3), w Spółdzielni Mieszkaniowej „KORAB” (ul. Grunwaldzka 10) oraz w biurze UTBS (ul. Krótka 3). W wersji elektronicznej ankietę można wypełnić poprzez stronę ustka.pl. Tam także znajdują się wszystkie potrzebne informacje.

Udostępnij.