W Słupsku powstaną nowe kierunki kształcenia związane z cyberbezpieczeństwem. Akademia Pomorska nawiązała współpracę w tej sprawie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową oraz Ministerstwem Cyfryzacji.

 

Tworzeniem nowych kierunków zajmie się Instytut Bezpieczeństwa. Stroną techniczną zajmie się NASK, czyli instytut badawczy, który w naszym kraju zajmuje się wszystkim co jest związane z internetem.  – To będzie współpraca nie na papierze, ale bardzo realna – mówi Marcin Bochenek z  NASK. – Słupscy studenci będą u nas odbywać praktyki. Przygotowujemy także wspólne projekty badawcze. W kwestii cyberbezpieczeństwa Akademia Pomorska wyprzeda wiele ważnych ośrodków akademickich w Polsce.

Według profesora Andrzeja Urbanka, dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej współpraca jest również szansą do zapełnienia białych plan cyfryzacji.

Niestety Słupsk w stosunku do innych regionów  kraju jest taką białą plamą – mówi prof. Andrzej Urbanek, Akademia Pomorska w Słupsku. – Mam nadzieję, że ta współpraca będzie poważnym krokiem, aby tą plamę przykryć.

Podpisanie umowy zbiegło się z konferencja naukową, która w całości była poświęcona bezpieczeństwu w sieci. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wiodących uczelni w kraju.

Nowe kierunki ruszą od października.

Udostępnij.