W czwartek wieczorem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku odbyła się gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej, której patronuje Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymała Elżbieta Bernacka-Hanus ze Smołdzina.

Walka o statuetki Pomorskiej Nagrody Artystycznej zwanej pomorskimi Oscarami – rozpoczyna się na wiele miesięcy przed samym głosowaniem. Konkurs dotyczy wybitnych kreacji artystycznych w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Kandydatury zgłaszane są przez podmioty działające w sferze kultury na początku roku, w którym nagroda jest wręczana.

W pierwszej części wieczoru zaprezentowano krótkie filmowe portrety nominowanych do nagrody, w których przedstawiono ich sylwetki i osiągnięcia. Jak zwykle nazwiska laureatów okryte były tajemnicą.

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymała Elżbieta Bernacka-Hanus za powołanie do życia Galerii Kolorów Liz B-H w Smołdzinie oraz Smołdzińskiej Pracowni Rysunku i Malarstwa, za organizację koncertu charytatywnego Muzyczne Mikołajki u Bernackich na rzecz dzieci z najuboższych rodzin oraz sponsorowanie nagród w konkursach plastycznych dla dzieci.Laureatka otrzymała statuetkę Gryfa Pomorskiego.

Laureatem Pomorskiej Nadziei Artystycznej – nagrody przyznawanej młodym uzdolnionym artystom – a tym samym właścicielem statuetki Gryfa Pomorskiego i 10 tys. złotych, został Szymon Morus. Wyróżnienie przyznano za kierownictwo muzyczne opery Czarna Maska Krzysztofa Pendereckiego, którą mistrzowsko poprowadził w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Najważniejszym i najbardziej oczekiwanym przez zgromadzonych gości punktem programu był werdykt dotyczący trzech laureatów PNA w kategorii Kreacje ArtystyczneZdobywcami Nagrody zostali: Jacek Kornacki za kuratorstwo i organizację wystawy Fête Funèbre w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która łączy różne wizje i interpretacje upływu czasu oraz prowokuje do refleksji nad ludzką egzystencją; Antoni Pawlak za nowy tom poetycki Walizka światła, nasycony sarkazmem, ironią oraz dystansem do świata i samego siebie; Mikołaj Trzaska za skomponowanie monumentalnej ścieżki dźwiękowej do filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego. Laureaci otrzymali statuetki Gryfa Pomorskiego oraz nagrody finansowe w wysokości 15 tys. złotych każda.

Ponadto Marszałek Województwa Pomorskiego rokrocznie przyznaje Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną w wysokości 20 tys. złotych za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury. W tym roku laureatem tego wyróżnienia został Paweł Huelle za wybitną twórczość literacką – powieści, opowiadania, sztuki teatralne, eseje – zawsze mocno związane z Gdańskiem i Pomorzem; za mistrzowskie konstruowanie wątków wiążących nasz region z kulturą europejską; za twórczość, która pomaga nam lepiej zrozumieć samych siebie.

Galę uświetnił koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Agaty Kielar­-Długosz i Łukasza Długosza (flet) pod dyrekcją Maestro Vladimira Kiradijeva. Zgromadzeni melomani byli świadkami prawykonania Koncertu na dwa flety i orkiestrę kameralną. Wings Concerto jednego z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów – Pawła Łukaszewskiego. W programie także Divertimento z baletu Pocałunek wróżki Igora Strawińskiego oraz 5 Études-Tableaux Siergieja Rachmaninowa/ Ottorino Respighi.

 

 

 

Udostępnij.