Znalezienie odpowiedzi na pytanie co i jak jedli Rzymianie wydaje się bardzo łatwym zadaniem. Do naszych czasów zachowało się całkiem sporo starożytnych opisów rzymskiej sztuki kulinarnej i uczt. Źródła mówią o wielkiej różnorodności produktów i potraw, które trafiały na rzymskie stoły. Mówi się, że rzymska dieta dała początek słynnej diecie śródziemnomorskiej.

Sprawa nie jest jednak tak prosta i jednoznaczna. Antyczni autorzy opisywali przede wszystkim menu elit rzymskiego imperium. Zdecydowanie mniej miejsca poświęcili jedzeniu legionistów, a praktycznie w cale pożywieniu ludzi ubogich i niewolników.

Naszą wędrówkę po rzymskich kulinariach zaczniemy od tych warstw najniższych. Tutaj z pomocą na odpowiedź na pytanie co jadali przeciętni Rzymianie przychodzi nam archeologia i antropologia. Badania z ostatnich lat obalają mit o tym, że starożytni ubodzy żywili się tak zwaną rzymską świętą trójcą, czyli zbożem, oliwkami i winem.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Floryda na rzymskich nekropoliach wynika, że Rzymianie  zwłaszcza z niższych warstw społecznych żywili się prosem. Jest to o tyle ciekawostką, że do niedawna uważano, że Rzymianie w ogóle nie jedli tego zboża uważanego za zboże gorszej jakości, którym karmiono zwierzęta.

Z badań archeologicznych wynika, że w menu przeciętnych Rzymian przeważały zboża. Oprócz prosa jadano pszenicę, żyto i jęczmień. Ważną rolę w żywieniu niższych warstw społecznych odgrywały warzywa strączkowe. Bardzo chętnie jadano bób. Można powiedzieć, że bób pełnił rolę antycznego fast foodu. Pieczony i gotowany był sprzedawany na ulicach jako szybkie danie.

Rzymianie jadali także mięso. Procent jego spożycia zależał przede wszystkim od zamożności oraz czasów, w których przyszło żyć antycznym. W czasach prosperity mięsa jadano więcej. Jedzono głównie ryby, wieprzowinę, ale nie gardzono także mięsem kóz i osłów oraz dziczyzny.

1 2 3 4 5 6
Udostępnij.