Słupski szpital włączył się do obchodów Światowego Tygodnia Jaskry oraz do akcji Polskiego Towarzystwa Okulistycznego „Polscy okuliści kontra jaskra”. W poradni okulistycznej słupskiego szpitala 18 marca wykonywane będą bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry. Lekarze okuliści będą przyjmować pacjentów w godzinach od 9 do 15.

Zapraszamy zwłaszcza tych pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę – mówi Elżbieta Gryko, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego w Słupsku

Jaskra to zespół chorób oczu, w przypadku których ciśnienie oczne (wewnątrzgałkowe) jest zbyt wysokie dla nerwu wzrokowego, co prowadzi do powolnego zamierania nerwu wzrokowego i pogorszenia pola widzenia. Wraz z zanikaniem nerwu wzrokowego obszar widzenia jest coraz mniejszy, aż całkowicie zanika. Wówczas dochodzi do całkowitej ślepoty.

Na jaskrę cierpi prawie 70 milionów ludzi na świecie, a ponad 6 milionów jest z tego powodu całkowicie niewidomych. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? W najczęstszej postaci jaskry, tzn. w jaskrze otwartego konta przesączania, pierwsze objawy są dla pacjenta trudno uchwytne. Bóle oka, bóle głowy, czy obniżenie ostrości widzenia, nie są charakterystyczne dla początkowych etapów tej formy jaskry, a występują w jej późniejszej fazie. Dlatego jedynym sposobem wczesnego rozpoznania jaskry jest regularne badanie wzroku u okulisty. Dopiero dokładne badanie przez lekarza okulistę, może doprowadzić do rozpoznania choroby.

W jaskrze z wąskim kątem przesączenia może dojść do ostrego ataku jaskry połączonego z bardzo silnym bólem głowy i oka, zaczerwienieniem oka i poszerzeniem źrenicy. Wówczas należy się zgłosić natychmiast do okulisty.

Celem leczenia jaskry jest zahamowanie rozwoju choroby na jak najwcześniejszym etapie. Wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia ma kluczowe znaczenie dla zahamowania postępu choroby i uratowania wzroku. Leczenie jaskry opiera się na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia ocznego, czyli równowagi pomiędzy produkcją cieczy wodnistej w gałce ocznej, a jaj odpływem do krwioobiegu. Obecnie leczeniem z wyboru w jaskrze jest leczenie farmakologiczne, za pomocą leków (kropli do oczu), obniżających ciśnienie śródgałkowe. Leki stosuje się dożywotnio. Jeżeli leczenie za pomocą leków nie daje pożądanego efektu lub pacjent nie może go kontynuować, wówczas konieczne jest leczenie laserowe lub operacyjne.

Udostępnij.