8 marca obchodzony jest na całym świecie Dzień Kobiet.  Ale czy pielęgnacja relacji wymaga specjalnych dni? Dlaczego obchodzony jest bardziej Dzień Kobiet, a o mężczyznach mniej się pamięta… Czy Dzień Kobiet jest obchodzony tak hucznie, aby przyćmić nadal obecną nierówność dotykającą kobiety? Na te pytania nie ma łatwych odpowiedzi, niemniej i jedna i druga strona może wiele zrobić, aby związek rozkwitał i był trwały.

Choć zakochujemy się w ciągu 1/5 sekundy, nie każda fascynacja przetrwa, a nawet niektóre tradycyjnie aranżowane małżeństwa były trwalsze od tych współczesnych opartych na zakochaniu. Psychologowie mają dla nas już wiele wskazówek płynących z badań.

Tradycyjnie wiązaliśmy się, bo bycie razem ułatwiało życie, jednak dzisiaj coraz więcej z nas może żyć na wysokim poziomie w pojedynkę. Dlatego, aby zapewnić sobie trwałą i szczęśliwą relację, nie powinniśmy wspierać partnera tylko w kryzysach, ale bardziej cieszyć się z jego dobrostanu, rozwoju, szczęścia. Celebrujmy z partnerem dobre chwile.

Inną praktyczną wskazówką jest spędzanie czasu poza domem. Rutyna potrafi zabić każdy związek, a dom to środowisko, w którym spędzamy mnóstwo czasu na rutynowych czynnościach. Koncentrujmy się na pozytywach, na miłych doświadczeniach poza domowym ogniskiem. To mocno zbliża.

Nie można zapomnieć o pocałunkach. Całowanie pozwala nam wybrać partnera, ale jest także zachowaniem wiążącym (budującym więź). Zauważono korelację między Ilością pocałunków a jakością związku. Co więcej seks nie jest tak ważny – seks uprawiany częściej niż raz w tygodniu nie zwiększa poziomu szczęścia i satysfakcji partnerskiej. Wiele osób martwi i zastanawia czy nie uprawiają go zbyt mało, a okazuje się, że raz na tydzień to wystarczająca ilość.

Unikajmy także czterech zachowań, które zabijają związki. Profesor psychologii John Gottman zidentyfikował 4 zachowania, które stosowane często zniszczą związek w okresie 2 lat. Gottman potrafił przewidywać rozstania z bardzo dużą skutecznością. Do tych destrukcyjnych zachowań należą: krytycyzm, postawa obronna (gdy zrobimy coś złego wypieramy się, a na żale partnera odpowiadamy własnymi żalami), pogarda i lekceważenie (czasem wręcz szydzenie z partnera czy obrażanie), budowanie muru milczenia, czyli zamykanie się w sobie, aby pozornie uniknąć konfliktu – drugi partner często mówi wtedy jak do ściany, gdy pierwszy milczeniem okazuje dezaprobatę.

Dzisiaj ludzie oprócz bezpieczeństwa i solidności od partnera, chcą także realizować się w małżeństwach i związkach. Pozwólmy na to i wspierajmy swoich partnerów. Pozwólmy im budować kompetencje, rozwijać się. Co więcej tylko na pierwszych etapach związku wszystko dzieje się samo z siebie (zakochanie i romantyczne początki). Potem musimy poświęcić nieco czasu i energii, aby związek dobrze funkcjonował.

Związkom może pomóc także oglądanie filmów o relacjach i dyskutowanie o nich. Badania wskazują, że taki rodzaj „terapii” zmniejszał prawdopodobieństwo rozwodu.

Ostatnie badania przeprowadzone na 4000 Brytyjczyków przekonują, że proste akty życzliwości ukierunkowane na partnera są najbardziej cenne I doceniane. Przyniesienie partnerowi kubka herbaty do łóżka, przyklejenie romantycznej karteczki na lodówce mogą zdziałać więcej niż pudełko czekoladek lub bukiet kwiatów parę razy w roku na różne święta i okazje (choć oczywiście kwiaty i czekoladki nie zaszkodzą). Dbajmy codziennie o związek, pamiętając o drobnostkach.

A jeśli twierdzimy, że namiętność powoli wygasa zróbmy coś ekscytującego. Wszystko to co łączy się z ruchem, energią, pobudzeniem wzbudza także silne emocje. Wykorzystujmy taniec, gry, zabawy, element rywalizacji, sport, w tym sporty ekstremalne, aby wspomóc nieco namiętność. Róbmy nowe rzeczy, podejmujmy wyzwania. Jednak oprócz namiętności, ważna jest intymność – bądź swoimi najlepszymi przyjaciółmi w związku. Ten składnik miłości (intymność) jest najtrwalszy z czasem, bowiem namiętność jest najbardziej narażona szybkim spadkiem w ciągu upływu lat.

Piotr Modzelewski

Piotr Modzelewski – psycholog, wykładowca Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autor książki dotyczącej prokrastynacji (odwlekania na potem) pt. „Pokonaj Odwlekanie” http://pokonajodwlekanie.pl

Udostępnij.