210 rocznicę bitwy o Słupsk upamiętnili członkowie Towarzystwa Odkrywców. W miejscu gdzie polegli polscy legioniści zapalili znicze i złożyli kwiaty.

 

Słupscy odkrywcy od kilkunastu lat upamiętniają bitwę z 1807 roku Co roku w jej rocznicę zapalają znicze i składają kwiaty pod Bramą Młyńską, gdzie pod ostrzałem Prusaków ginęli polscy partyzanci. Polscy legioniści walczący u boku Napoleona zdobyli Słupsk. Wydarzenie jednak zdaje się być zapomniane przez władze miasta. – Niestety o tej rocznicy pamięta tylko garstka słupszczan – mówi Tomasz Rosiński, prezes Towarzystwa Odkrywców. – Szkoda, bo to jedyny epizod z historii miasta gdy o nie walczyli nasi rodacy.

.

Dzięki staraniom odkrywców most przy zamku nazwano imieniem Bonawentury Jezierskiego, zabitego polskiego żołnierza, którego imię jako jedynego jest znane historykom. Eksplorerzy ufundowali także tablicę upamiętniającą bitwę, która wisi w kościele św. Jacka. – Naszym marzeniem jest zrobić rekonstrukcje tej bity – dodaje Rosiński. – To przybliży mieszkańcom tamte wydarzenia. Zgłosiła się do nas grupa rekonstrukcyjna. Szukamy teraz pieniędzy na realizację tego przedsięwzięcia.

dav

dav

dav

dav

dav

dav

Udostępnij.