Przemierzają stare piwnice, opuszczone budynki i studnie. Wszystko po to, aby policzyć zimujące nietoperze. 15 rok z rzędy pracownicy Parku Krajobrazowego Dolina Słupi i naukowcy przeprowadzili zimową inspekcję.

W ciągu pierwszego tygodnia lutego pracownicy Parku z pomocą członków koła chiropterologów  przy Uniwersytecie Gdańskim przeprowadzili zimową kontrolę miejsc hibernacji nietoperzy. Tegoroczna kontrola objęła ponad 30 piwnic znajdujących się na terenie Parku i otuliny, są to piwnice pod budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi, piwnice wolnostojące typu ziemianki, stare studnie, tunel w nasypie kolejowym i stara hydrofornia.

Kontrole takie są prowadzone od 15 lat,  poprzedzają je działania czynnej ochrony w postaci zwiększenia ukryć, zabezpieczanie obiektów przed przemarzaniem oraz podniesienie wilgotności w obiekcie przez wstawienie kuwet z piaskiem i wodą.

Tegoroczna kontrola pozwoliła stwierdzić 133 osobniki wśród których znaleźli się przedstawiciele pięciu gatunków: nocka Natterera, nocka rudego, gacka brunatnego, mroczka późnego i mopka, najliczniej reprezentowane w tym roku były gacki brunatne i nocki Natterera, ale najcenniejsze są nasze mopki, których w tym roku było 10. Stabilna liczba inwentaryzowanych nietoperzy oraz nowe kontrolowane obiekty świadczą o właściwie podejmowanych działaniach ochronnych przez pracowników parku.

Źródło Park Krajobrazowy Dolina Słupi

Udostępnij.