Blisko 90 milionów złotych na modernizację oświetlenia w 18 pomorskich gminach i miastach. W Słupsku i okolicach zostanie wymienionych ponad sześć tysięcy lamp.

Miejski obszar funkcjonalny, który obejmuje Słupsk i ościenne gminy jest beneficjentem blisko jeden trzeciej całej dotacji dla województwa pomorskiego. Wymiana lamp w naszym regionie kosztować będzie bowiem blisko 29 milionów złotych. Łącznie wymienionych będzie ponad sześć tysięcy lamp. Ponad połowa z tego w mieście.

Wymian oświetlenia na ledowe powinna dać samorządom z naszego regionu znaczne oszczędności na energii elektrycznej nawet do 70 procent. – Z naszych wyliczeń wynika, że w samym mieście w skali roku na rachunkach za prąd zaoszczędzimy prawie dwa miliony złotych – mówi Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. \

Modernizacja rozpocznie  się jeszcze w tym roku  i całym województwie potrwa około dwóch lat. W sumie wymienionych i zmodernizowanych  zostanie prawie 30 000 tysięcy punktów świetlnych w technologii LED.  Zmniejszy to zużycie energii oraz emisję CO2 o 7 000  ton rocznie. Oświetlenie wymienione zostanie m.in.  w Czersku, Człuchowie, Gdańsku, Kościerzynie, Luzinie, Miastku, Słupsku, Sopocie, Starogardzie Gdańskim i Sztumie,

Cała inwestycja będzie kosztowała blisko 90 milionów złotych, 71 milionów dofinansuje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Udostępnij.