Słupski oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie zmienia się. Właśnie otwarta została nowa czytelnia. Skorzystać z niej może każdy pasjonat historii i nie tylko.

Do tej pory czytelnia słupskiego archiwum wyglądała skromnie. Zaledwie kilka miejsc dla gości znajdowało się w nie wielkim pomieszczeniu. Od kilku dni odwiedzający archiwum przy ul. Lutosławskiego mogą korzystać z pomieszczenia, którego nie powstydziłaby się biblioteka.

W nowej czytelni znajduje się kilkanaście stanowisk. W niej można przeglądać zasoby archiwum oraz zbiór książkowy. W zbiorach archiwum znajdują się dokumenty związane z historią Słupska i regionu. – Mamy ponad 1000 jednostek akt z terenu miasta i regionu – mówi Krzysztof Skrzypiec ze słupskiego oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie.W naszych zasobach znajdują się materiały z XIX wieku, okresu międzywojennego oraz czasów gdy Słupsk znalazł się w granicach Polski. Są to materiały między innymi placówek kultury, różnego rodzaju instytucji. Mamy także bogaty księgozbiór, którego część już jest eksponowana w czytelni.

Nowa czytelnia znajduje się na parterze. Ma to także ułatwić możliwość korzystanie z zasobów archiwum osobom niepełnosprawnym. Słupskie archiwum gromadzi dokumenty poświęcone miastu i regionowi.

Powstanie nowej czytelni to pierwsze z planowanych zmian w archiwum. Placówka przygotowuje kolejne. Wszystkie mają ułatwić możliwość korzystania z akt i promować archiwum wśród mieszkańców. – Od dwóch miesięcy wspólnie z załogą pracujemy nad reorganizacją pracy – mówi Rafał Kuligowski, kierownik słupskiego oddziału archiwum. – Zmiany mają przede wszystkim sprzyjać naszym gościom i otworzyć archiwum na zewnątrz. Nasz zasób jest atrakcyjny dla miłośników historii Słupska i Pomorza.

Oddział słupski archiwum w tym roku obchodzi 65-lecie działalności. Placówka znajduje się przy ul. Lutosławskiego. Korzystanie z zasobów archiwum jest bezpłatne.

fot. Gryf24.p

fot. Gryf24.p

fot. Gryf24.p

fot. Gryf24.p

fot. Gryf24.p

fot. Gryf24.p

fot. Gryf24.p

Udostępnij.