Swoistą podróż w przeszłość urządziła Szkoła Policji w Słupsku. Wykładowcy szkoły przygotowali zestawienia fotografii najważniejszych budynków placówki teraz i 70 lat temu. Część fotografii prezentowana w Słupsku jest pierwszy raz od zakończenia wojny.

Teren dzisiejszej Szkoły Policji do czasu zakończenie wojny był otwartą częścią miasta. W tym kwartale były wyznaczone ulice, parcele, na których stały domy ówczesnych mieszkańców. Znajdowała się także jedna ze szkół.

Jednym z najstarszych budynków na terenie słupskiej Szkoły Policji jest obecny Klub Słuchacza. Willa w którym znajduje się klub powstała na początku XX. wieku. Szkoła Policji po raz pierwszy po wojnie opublikowała kilka zdjęć tego obiektu z 1944 roku w zestawieniu z dzisiejszymi fotografiami.

 

Z dostępnych materiałów wynika że budynek dzisiejszego Klubu Słuchacza został zbudowany około 1905 roku, przynajmniej kilkanaście lat wcześniej niż dzisiejszy główny budynek dydaktyczny słupskiej Szkoły Policji. Willa była bardzo nowoczesna, jak na ówczesne czasy. Budynek posiadał w piwnicy piec centralnego ogrzewania, a ciepło rozprowadzane było za pomocą instalacji oraz kanałów powietrznych – mówi Piotr Kozłowski, rzecznik Szkoły Policji w Słupsku. .

 

Do dziś zachowało się wiele elementów wyposażenia i wystroju budynku. Stare fotografie pracownicy szkoły otrzymali od Ulricha Noelp`a ze Szwajcarii.

 

Źródło Szkoła Policji w Słupsku

Udostępnij.