W Słupsku działa już pumptrack. Pierwszy w mieście tor dla rowerzystów wybudowano w Parku Kultury i Wypoczynku.

Słupski pumptrack powstał w ramach budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy sami zdecydowali, że miasto sfinansuje tą inwestycję. Wykonawca zaprojektował i wykonał tor rowerowy typu ,,pumptrack” umożliwiający jednoczesne użytkowanie przez więcej niż jednego rowerzystę. Tor posiada nawierzchnię bitumiczną niewymagającą nadmiernej konserwacji o parametrach pozwalających na rozpędzenie i utrzymanie prędkości bez konieczności pedałowania. Umożliwia on naukę podstawowych umiejętności rowerowych na przykład skręcanie w obie strony bez konieczności zmiany kierunku jazdy. Spełnia także wymagania osób uprawiających sporty rowerowe na wyższym poziomie zaawansowania, niezależnie od wieku. Rozmiar toru to 175 metrów pasa jezdnego.

W sąsiedztwie toru znajduje się plac odpoczynku, na którym rozmieszczone zostały elementy małej architektury – ławeczki, kosze na śmieci, tablica informacyjna z regulaminem. Całkowity koszt inwestycji to 172 706,76 złotych.

Kolejny wniosek o nazwie „Pumptrack II Słupsk miastem dla rowerów” złożony w ramach Budżetu Partycypacyjnego na rok 2017 został wybrany do realizacji. Założono w nim dalszą rozbudowę dotychczasowego toru o dodatkową linię o długości 120 m.b. oraz nowy tor o długości ok. 60 m.b.. Nowy tor ma być specjalnie wyprofilowany pod kątem najmniejszych rowerzystów tak aby dzieci od 3 roku życia już mogły się po nim swobodnie poruszać. Będzie to osobna pętla ulokowana przy głównym torze.

Udostępnij.