Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej w Słupsku zabezpieczyli ponad 1200 kg liści oraz krajanki tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymane zostały dwie osoby.

Policjanci ustalili, że w jednym z pomieszczeń gospodarczych w gminie Ustka znajduje się magazyn i przetwórnia nielegalnego tytoniu. Podczas przeprowadzonej akcji na wynajmowanej przez sprawców posesji funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli łącznie ponad 1200 kg krajanki tytoniu oraz całych liści przygotowanych do rozdrobnienia. W jednym z kartonów znajdowały się także przygotowane już do dalszej detalicznej dystrybucji paczki tytoniu.

W trakcie realizacji sprawy kryminalni zabezpieczyli maszynę, służącą sprawcom do rozdrabniania liści tytoniu, oraz dużą przemysłową wagę. Policjanci podczas oględzin tej przetwórni oszacowali, że Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego stracił na tym procederze co najmniej 700 tysięcy złotych – mówi Robert Czerwiński, rzecznik prasowy słupskiej policji.

W związku ze sprawą śledczy zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zajmowali się produkcją, rozdrabnianiem i przygotowywaniem paczkowanego tytoniu do dystrybucji. Zatrzymani to mieszkańcy Słupska w wieku 22 i 30 lat. Obaj zostali już przesłuchani i przedstawiono im zarzuty. Grozi im kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i przepadek zabezpieczonego mienia. Policjanci zastrzegają, że sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Udostępnij.