Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z województwa pomorskiego będą miały nowe samochody. Kilka pojazdów trafi do regionu słupskiego.

Dofinansowanie z budżetu województwa na nowe maszyny otrzymają jednostki w Słajszewie,  Jastarni, Kępicach, Borzyszkowie, Przechlewie, Szczodrowie, Gowidlinie, Sulęczynie, Gniszewie, Objeździe i Baninie. Jutro marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski podpiszą umowy z przedstawicielami gmin.

Zakup nowych samochodów o wysokiej sprawności technicznej i szybkiej mobilności jest dofinansowany m.in. przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Oddz. Woj. w Pruszczu Gdańskim i Komedę Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. W tym roku województwo pomorskie przekaże na ten cel 500 tysięcy złotych.

Wymienione wyżej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej funkcjonują w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, są bardzo sprawne pod względem dyspozycyjno – operacyjnym i  uczestniczą w interwencjach lokalnych, jak również o charakterze ponadlokalnym. Stało się już praktyką że jednostki OSP, są tymi pierwszymi służbami ratowniczymi na miejscu zdarzenia, gdzie wystąpiło zagrożenie z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Od 2009 roku przebiega sukcesywna wymiana przestarzałych techniczno-technologicznie samochodów ratowniczo-gaśniczych na samochody wysokiej sprawności technicznej i szybkiej mobilnościMałgorzata Pisarewicz, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Koszt jednego samochodu ratowniczo-gaśniczego średniego to cena ok. 400-500 tys. zł, a ciężkiego od 650 do 750 tys. złotych. Łącznie w latach 2009-2016 województwo pomorskie przekazało lokalnym jednostkom OSP dofinansowanie o łącznej wartości 3 mln zł, przeznaczone na zakup średnich i ciężkich pojazdów ratowniczo-gaśniczych.

 

Udostępnij.