Ponad 120 grzybiarzy walczyło o miano najlepszego podczas jubileuszowych Mistrzostw w Zbieraniu Grzybów w Korzybiu (gm. Kepice). Imprezę kulinarnie rozkręciła Ludwika Dąbrowska, uczestniczka programu Masterchef, która razem z mieszkańcami gminy Kępice przygotowywała potrawy z grzybów. 

Najczęściej grzybiarze przynosili w koszach kurki i podgrzybki. W tym roku aura – mimo pięknej pogody, nie sprzyjała grzybiarzom, bo było zbyt sucho i kosze były wypełnione co najwyżej w połowie. Jednak impreza i tak była udana. Piękne słońce i letnie temperatury przyciągnęły rzesze grzybiarzy i gości z całego regionu, a także z Niemiec. Grzyby oceniała komisja, pod uwagę brano rodzaj grzybów i ich łączną wagę oraz największe okazy. Najwyżej oceniano borowiki.

Podczas imprezy dla wszystkich gości gotowała Ludwika Dąbrowska, uczestniczka programu kulinarnego Master Chef, która gotowała zupę grzybową oraz przygotowywała sos grzybowy na podstawie kurek. Wraz z nią zupę gotowało aż 14 osób, m.in. Magdalena Gryko, burmistrz Kępic oraz radni, leśnicy i sołtysowie wsi gm. Kępice. Ponadto z okazji jubileuszowych mistrzostw można było spróbować pieczonej dziczyzny upolowanej w lasach Nadleśnictwa Warcino.

Ponadto podczas imprezy pracownicy słupskiego Sanepidu zaprezentowali wystawę grzybów jadalnych i udzielali instrukcji jak odróżnić te grzyby od trujących i niejadalnych, swoje stoiska mieli również przedstawiciele sołectw, którzy sprzedawali lokalne produkty. Dla chętnych były również przejażdżki drezyną, którą do Korzybia przyprowadzili członkowie Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej.

Organizatorem grzybobrania była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice, Nadleśnictwo Warcino oraz Gmina Kępice.

Fot. Krzysztof Tomasik

 

 

Udostępnij.