Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na siódme spotkanie w ramach programu edukacyjnego do wystawy „Wojsko. 200 lat broni i barwy”. Wstęp wolny.

Wykład pt. „Militaria okiem historyka sztuki” wygłosi Beata Zgodzińska, 21 września 2016 r. (środa), godz. 17:00 w Zamku Książąt Pomorskich

Wykład „Militaria okiem historyka sztuki” będzie ostatnim spotkaniem towarzyszącym wystawie czasowej „Wojsko. 200 lat broni i barwy” eksponowanej od 18 czerwca do 25 września tego roku.

Wykład ma na celu zwrócenie uwagi na stronę artystyczną i estetyczną szeroko pojętych militariów: uzbrojenia i umundurowania, architektury wojskowej (zarówno konkretnych budynków i ich detalu, jak i planów umocnień). Wśród analizowanych przykładów zobaczyć będzie można obiekty z okresu od starożytności do współczesności, pochodzące z różnych kręgów kulturowych; będą to między innymi: mykeńska Lwia Brama z XIV wieku p.n.e., rzeźba greckiego hoplity z początku V wieku p.n.e., XV-wieczne pałace florenckie, japońskie tsuby z XVI–XVIII wieku, budynki królewskiego szpitala marynarki wojennej w Greenwich z XVII/XVIII stulecia, XVIII-wieczny plan twierdzy Srebrna Góra oraz bramy XIX-wiecznych twierdz pruskich.

Wykład będzie bogato ilustrowany; część spotkania odbędzie się w salach wystaw czasowych, część – w Sali Rycerskiej. Spotkanie poprowadzi Beata Zgodzińska (historyk sztuki, kustosz słupskiego muzeum).

Kliknij i powiększ

Kliknij i powiększ

Udostępnij.