Muzeum Pomorza Środkowego serdecznie zaprasza na na wykład prof. dr hab. Wojciecha Skóry „Polski wywiad wojskowy na Pomorzu w dwudziestoleciu międzywojennym (1918-1939). Sukcesy, klęski, dylematy”. Wstęp wolny.

Wystąpienie z okazji wystawy czasowej pt. „Wojsko. 200 lat broni i barwy” w ramach programu edukacyjnego część VI środa 7 września 2016, godz. 17.00 Sala Wystaw Czasowych, Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Druga Rzeczpospolita była skazana na dobry i silny wywiad. Jej granice wytyczono w ogniu wojen i powstań. Efektem były wrogie postawy sąsiadów, czekających na możliwość rewanżu. Szczególnie złe stosunki miała Polska z Niemcami i to bez względu na ich ustrój. W okresie dwudziestolecia międzywojennego (1918-1939) Pomorze było jednym z głównych frontów cichej wojny wywiadów tych dwóch państw. Werbowano setki osób jako agentów, organizowano porwania, wywiad lotniczy i włamania do pociągów. Dlaczego tak było i jak wyglądało – wykład będzie jedną z prób wyjaśnienia.

Plakat wojsko 6

 

Udostępnij.