Gmina Główczyce odwołała dożynki. Ten rok był wyjątkowo nie udany dla rolników i na ich prośbę samorządowcy odwołali obchody. To pierwszy taki przypadek od wielu lat w regionie słupskim.

Dożynki w Główczycach miały odbyć się w najbliższą niedzielę. „Święto Plonów to najważniejsze święto rolników, ukoronowanie ich całorocznego trudu, okazja do radosnego, wspólnego świętowania, co byłoby trudne w obliczu strat, jakie ponieśli rolnicy. Jest to nie łatwa decyzja, ale jedyna jaką możemy podjąć, rozumiejąc ciężką sytuację, w jakiej znaleźli się rolnicy” – czytamy w komunikacie Teresy Falkowskiej, wójt gminy Główczyce. Decyzja była konsultowana z radnymi i sołtysami.

Starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, który przez całe życie zawodowe związany jest z rolnictwem nie pamięta, aby kiedykolwiek odwołano uroczystości dożynkowe. – To chyba takie pierwszy przypadek. Jednak trzeba przyznać, że ten rok dla naszych rolników jest wyjątkowo trudny. Mimo to my powiatowych dożynek nie odwołujemy – mówi Zdzisław Kołodziejski.

Dożynki są jednym z najstarszych świąt ludowych. Święto Plonów obchodzone było przez Słowian w czasach przed chrystianizacją naszych ziem. Słowianie w ten sposób dziękowali za pomyślne plony i prosili o jeszcze lepsze w następnym roku.

Udostępnij.