Już jest w sprzedaży najnowsza książka Piotra Modzelewskiego, psychologa ze Słupska pt. „Pokonaj odwlekanie”, traktująca o dręczącym nasze społeczeństwo problemie odkładania wszystkiego na później. To doskonała pozycja dla każdego. 

Autor w przystępny sposób definiuje problem i odpowiada na pytanie jak można się go pozbyć. Pierwszy rozdział zawiera opis podstawowych technik, które są konieczne do rozpoczęcia działania odwlekanych czynności, poradzenia sobie z coraz dłuższą listą rzeczy do zrobienia lub niesystematycznością (także tą w postaci postanowień noworocznych). Dla ludzi, którzy chronicznie odwlekają wystarczy ten i ewentualnie drugi rozdział na początek. W pierwszym rozdziale znajdują się także metody badania własnego poziomu odkładania zadań.

Drugi rozdział zawiera sposoby myślenia osoby aktywnej, zaradnej, która realizuje swoje cele. Pomogą one nie tylko rozpocząć działanie, ale także być konsekwentnymi w swoich zamierzeniach. Bez względu czy odwlekasz różnorodne czynności, guzdrasz się z nauką, pracą bądź odkładasz plan diety na nieokreślone jutro, obiecujesz sobie, że zaczniesz ćwiczyć po urlopie i budzisz się w kolejnym roku na wakacjach w tym samym miejscu. Ten rozdział pozwoli Tobie zmienić myślenie.

Trzeci rozdział skupia się na emocjach. Większość książek rzekomo podejmujących problem odwlekania jest książkami z zakresu zarządzania czasem. Promują model pokonywania odwlekania odwołujący się do nauk o zarządzaniu, który nie ma prawa działać i nigdy nie zadziała, tymczasem prawdziwi „odwlekacze” są zaznajomieni z kalendarzami, listami rzeczy do zrobienia, sposobami ustalania celów. Znają te wszystkie motywacyjne truizmy, które nie działają i działać nie będą. Trzeba zadbać o emocje! Rozdział zawiera także wiele wskazówek dotyczących siły woli – wytrwałości w codziennych aktywnościach. Można znaleźć tutaj także rady dotyczące snu, bowiem wiele bezsennych, słabo przespanych nocy sprawia, że nie działamy.

Czwarty rozdział koncentruje się na podniesieniu poziomu energii. Czy nie jest tak, że wielu z nas pijąc energy drinki chce dostać „kopniaka w cztery litery” do roboty? Tutaj odnaleźć można wiele alternatyw.

Piąty rozdział zawiera wybrane rodzaje terapii psychologicznej. Nie tylko poszerzy wiedzę o współczesnej psychologii czy psychoterapii, ale także pozwoli łamać schematy „odwlekaczy” bez względu czy mają poważne problemy (chroniczni, wręcz kliniczni „odwlekacze”) czy nie – typowy „odwlekacz” okazyjny.

Szósty rozdział zwraca uwagę na rolę odżywiania dla emocji, energii czy spokoju ducha. To dzięki wybranym substancjom łatwiej się jest angażować i reangażować.

186 stron konkretów i droga prosto prowadząca do wytrwałości i zmiany własnego życia na lepsze

Cena książki w postaci E-booka to 28 zł. Wersja papierowa kosztuje 39 zł  (wersja papierowa jeszcze nie jest dostępna). Dla czytelników portalu Gryf24.pl mamy specjalny kod rabatowy – 15 proc. upustu – wpisz zamawiając książkę hasło GRYF24.PL1234 

Książka dostępna na https://www.e-bookowo.pl/psychologia/pokonaj-odwlekanie-rozwin-wytrwalosc.html

Recenzje

Czy zdarza Ci się odkładać coś na jutro? A jutro na kolejne jutro? I tak w nieskończoność, aż sytuacja staje się na tyle poważna, że nie masz innego wyjścia, jak tylko wreszcie zacząć działać? Tak, to prokrastynacja. I dotyka coraz więcej z nas. Przeczytanie  książki  Piotra  Modzelewskiego,  daje  dokładny obraz tego nawyku, który od jakiegoś czasu zaczyna być  postrzegany  jako  zaburzenie.  Dowiesz  się  z  niej  czym ono  jest,  jak  się  objawia,  jakich  sfer  życia  dotyczy  oraz  jak sobie  z  nią  poradzić.  Znajdziesz  tam  nie  tylko  ciekawostki, doświadczenia autora (i nie tylko), skale, badania i statystyki, ale też konkretne ćwiczenia, do wykonania samemu w domu, by pokonać prokrastynację. To mądra i wartościowa książka, chociaż nie czyta jej się bardzo łatwo. Niemniej – warto. Nie odkładaj życia na później.

Monika Kotlarek – psycholog, psychoterapeuta, blogerka w psycholog–pisze.pl

Książka dotyka przyczyn i konsekwencji odwlekania, prezentuje  rzetelne  naukowe  podstawy  oraz  najnowsze  badania w tej dziedzinie, jest zbiorem niezwykle ciekawych technik przeciw odwlekaniu i historii „z życia wziętych”, a co najważniejsze – jest napisana popularnonaukowym, prostym językiem. Pozycję  polecam  każdemu,  kto  choćby  w  jednej  dziedzinie swojego życia zauważył u siebie tendencję do powtarzania „to może poczekać”, „zacznę od jutra” albo „nie chcę się tym teraz martwić”.

Małgorzata Osowiecka – psycholog, dziennikarka, Uniwersytet SWPS w Sopocie

Modzelewki CVPiotr Modzelewski – Psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk. Pracuje na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autor kilkunastu artykułów naukowych i aktywny prelegent na ponad 20 konferencjach z zakresu pedagogiki i psychologii. Strona książki, gdzie można znaleźć test na odwlekanie http://pokonajodwlekanie.pl/

 

 

 

 

Udostępnij.