To będzie wielka, żywa lekcja historii. W Akademii Pomorskiej rusza II Festiwal Historyczny. Zaprezentują się wspólnie naukowcy, pasjonaci, studenci, muzealnicy i rekonstruktorzy.

Festiwal rozpoczyna się dzisiaj o godzinie 10 na terenie Akademii Pomorskiej przy ul. Arciszewskiego. Przez dwa dni budynek „humanika” oraz kampus opanują miłośnicy historii. Jednym z tematów przewodnich będzie historyczna kuchnia. – Podczas festiwalu chętni będą mogli spróbować kuchni starożytnej i staropolskiej m.in. kotlety z kaszy w sosie grzybowym czy też rzymskie placki figowe, a to nie wszystkie przysmaki – mówi Szymon Smentek, prezes koła naukowego historyków. – W sobotę Drużyna Pomorska WILCE zaprezentuje kuchnię z okresu wczesnego średniowiecza, a tu zasmakujemy przysmaków rodem z Pomorza z tego okresu. Będzie między innymi twaróg z ziołami, podpłomyki czy też ogórek z miodem.
A to tylko kilka przysmaków, które będą mogli państwo schrupać. Będzie także coś dla ducha i oka. Nie zabraknie wykładów. Kolekcji muzealnych z terenu całego kraju oraz zbiorów pasjonatów.

Drużyna Wilce pokaże nie tylko kuchnię, ale także oręż słowiańskich wojów i dawne rzemiosła. Zaprezentują się także inne grupy rekonstrukcyjne zajmujące się nie tylko średniowieczem.

Plan imprezy na fotografii.

festiwal pla festowal plann

Udostępnij.