Oficjalne uroczystości, rodzinne akcenty i polityczne przemówienia z oskarżaniem przeciwników politycznych. Tak wyglądały obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Słupsku.

fot. Gryf24.pl

fot. Gryf24.pl

Jak co roku słupszczanie spotkali się przy pomniku Jana Kilińskiego. Po odśpiewaniu hymnu i wciągnięciu na maszt flagi państwowej, fragmenty Konstytucji 3 Maja odczytali: Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru oraz Magdalena Mijewska, po. dyrektora Wydziału Kultury w słupskim ratuszu. W okolicznościowym przemówieniu wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka mówiła o tym, że w tym szczególnym dniu powinniśmy być dumni ze swojej tożsamości. -Bądźmy dumni z naszych sukcesów, krytyczni wobec porażek. I wyciągajmy wnioski. Dzisiaj jest radosny dzień! Wiwat 3 maja! – mówiła wiceprezydent.

fot. Gryf24.pl

fot. Gryf24.pl

Mniej entuzjastyczne były słowa słupskich parlamentarzystów. Posłanka Jolanta Szczypińska porównywała dzisiejsze wydarzenia do tego, co wydarzyło się w latach 90-tych XVIII wieku. -Natychmiast zawiązał się komitet obrony starego porządku. Jego członkowie udali się do swoich mocodawców za granicą, żeby poskarżyć się, jak łamie się porządek. Nie z Wenecji i Brukseli, ale z Moskwy i Berlina przybyli obrońcy porządku – mówiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do działań opozycji i Komitetu Obrony Demokracji.

fot. Gryf24.pl

fot. Gryf24.pl

Na wypowiedź posłanki Szczypińskiej dłużny nie pozostał Zbigniew Konwiński z Platformy Obywatelskiej. -W debacie publicznej coraz częściej pojawia się słowo „Targowica”. Trzeba pamiętać, że byli to ci, którzy zwalczali konstytucję. Dziś wiele się mówi o zmianie ustawy zasadniczej. Ale żeby to robić, trzeba najpierw jej przestrzegać – kwitował poseł PO.

fot. Gryf24.pl

fot. Gryf24.pl

Udostępnij.