Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku potrzebuje remontu. Tylko pieniędzy brak.

Około 800 tysięcy złotych potrzeba na prace remontowe przy wieży dawnego kościoła Świętego Mikołaja. Sprawa jest pilna, bo z dnia na dzień coraz bardziej kruszą się fragmentu ceglanej elewacji. Dyrekcja biblioteki kilkukrotnie składała wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety nie spotkały się one z akceptacją. Podobnie stało się z odwołaniem, pod którym podpisało się ponad tysiąc czytelników słupskiej książnicy.

– W wietrzne dni słychać jak fragmenty cegieł osuwają się po siatce zabezpieczającej budynek – mówi Danuta Sroka, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej i rozkłada ręce.

fot. Gryf24.pl

fot. Gryf24.pl

Zabytkowy obiekt, dawniej kościół Świętego Mikołaja, od lat popada w ruinę. Ostatni gruntowny remont przeprowadzono w latach 70-tych, kiedy zamieniano go w bibliotekę. Od tego czasu jest on tylko zaleczany lub uzdrawiany częściowo. Na całkowite przywrócenie świetności nie ma pieniędzy.

Dyrekcja biblioteki myśli o tym, żeby wykorzystać pieniądze, które władze miasta przeznaczyły na wkład własny do projektu ministerialnego. To ponad 400 tysięcy, a więc połowa potrzebnej sumy. Wątpliwości ma jednak wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która uważa, że takie działanie może wykluczyć bibliotekę z dalszych starań o zewnętrzne finansowanie. Ostateczna decyzja ma zapaść w ciągu najbliższych dni.

Udostępnij.