Widoczne 2 z 2
Pożar traw w gm. Potęgowo. Fot. OSP Potęgowo

Pożar traw w gm. Potęgowo. Fot. OSP Potęgowo

W ogniu giną zwierzęta, ptaki, ssaki, także owady. Zagrożenie stanowi oczywiście sam dym unoszący się nad drogami i liniami kolejowymi mogący ograniczyć widoczność, utrudnić oddychanie i prowadzić do wypadków.

Z sytuacją tego typu mieliśmy do czynienia w godzinach wieczornych 4 kwietnia podczas pożaru w rejonie Darżyna. Dym unosił się nad Drogą Krajową Nr 6. Zagrożenie dla kierowców na tej jakże ruchliwej trasie było duże ze względu na ograniczoną widoczność wynikającą z zadymienia i dodatkowo potęgowaną porą nocną – mówi Piotr Basarab, Komendant Gminny OSP w Potęgowie.

Wójt gminy Potęgowo Dawid Litwin także apeluje o ostrożność – Zagrożeni są nie tylko ludzie, flora i fauna, ale także uprawy rolnicze i zabudowania, na które może przenieść się ogień. Pamiętajmy, że wypalanie traw to jeden z najbrutalniejszych sposobów niszczenia środowiska,  zamiast nawozić, wyjaławia glebę.

Przestrogą dla podpalaczy niech będzie fakt, że zgodnie z prawem przyłapanemu podpalaczowi grozi grzywna do 20 tysięcy złotych. Jeżeli pożar okaże się wyjątkowo groźny w skutkach, to grozi mu nawet do 10 lat więzienia.

 

Widoczne 2 z 2
Udostępnij.