Do tej pory prowadzili zajęcia ze studentami Akademii Pomorskiej. Teraz czas na gimnazjalistów i licealistów. Słupscy naukowcy otwierają dwie szkoły.

fot. ASO

fot. ASO

Akademickie Stowarzyszenie Oświatowe to nowy pomysł stworzony przede wszystkim przez profesorów i doktorów z AP. Na ich czele stanął prof. Daniel Kalinowski, polonista, znany w Słupsku z różnego rodzaju inicjatyw kulturalnych.

Chcemy stworzyć nową jakość – mówi prof. Kalinowski o pomyśle, który od kilku miesięcy kiełkował w głowie pracowników Akademii, a teraz zaczyna żyć własnym życiem.

Z początkiem kwietnia rozpoczęła się rekrutacja do dwóch szkół – gimnazjum i liceum. W przypadku pierwszej powstać mają dwie klasy: ogólna i mundurowa. Oferta licealna jest już bardziej szeroka. Tu członkowie ASO chcą zaproponować edukację w czterech kierunkach: mundurowym, humanistyce 2.0, politechnicznym i medyczno-biologicznym.

fot. ASO

fot. ASO

– Dziś jest tak, że młodzi ludzie u progu matury zadają sobie pytanie „co dalej zrobić?”. Wybierają przedmioty, decydują się na dodatkowe korepetycje. My chcemy pomóc im w dokonaniu wyboru już dużo wcześniej – tłumaczy prezes Akademickiego Stowarzyszenia Oświatowego. Jak mówi pomysł na poszczególne kierunki powstał między innymi w oparciu o bazę Akademii Pomorskiej.

– Klasy mundurowe będą korzystały z laboratoriów Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego, a uczniowie klas medycznych swoje umiejętności doskonalić będą na profesjonalnych fantomach Instytutu Nauk o Zdrowiu – dodaje profesor Kalinowski, który przekonuje, że będzie to dobry sprawdzian dla osób, które myślą na przykład o studiach medycznych.

fot. ASO

fot. ASO

W ofercie znalazła się również propozycja stworzenia klasy o profilu „humanistyka 2.0”. Ma to być nietuzinkowe podejście do typowej humanistyki. Oprócz czytania lektur, pisania dyktand uczniowie będą mogli m.in. badać zjawiska kulturowe w nowych mediach czy w… grach komputerowych.

Szkoły Akademickiego Stowarzyszenia Oświatowego będą mieściły się w budynkach Akademii Pomorskiej. Więcej informacji o naborze można znaleźć na stronach www.aso.edu.pl

Udostępnij.