Do końca roku zmienią się nazwy kilku ulic w gminie Kępice. To efekt sejmowej ustawy o usunięciu z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go.

Zgodnie z ustawą – nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Nie będzie więc można nadawać nazw związanych komunizmem nowym obiektom.

Jednocześnie samorządy będą miały obowiązek zmiany dawniej nadanych nazw, jeśli związane są one z osobami, wydarzeniami i datami, które będą zakazane według projektowanej ustawy.

W Kępicach jest kilka takich ulic, m.in. Mariana Buczka i Hanki Sawickiej.

Zachęcamy mieszkańców gminy Kępice do składania propozycji dotyczącej zmian nazw ulic – mówi Magdalena Gryko, burmistrz Kępic. – Mamy kilka ulic, których nazwy musimy zmienić. Czekamy na propozycje od mieszkańców. Mogą one wskazywać na znane postacie, które mogłyby się stać patronami ulic bądź ulice mogą nawiązywać do wydarzeń, czy na przykład wiązać się z przyrodą.

Samorządowcy zachęcają do składania propozycji na gminnym profilu na Facebooku.

Udostępnij.