Widoczne 1 z 3

Mamy tak upragniona wiosnę, a wraz z jej nadejściem stajemy się aktywniejsi i częściej odwiedzamy las. – Na łonie natury lepiej wypoczywamy, podziwiamy piękne widoki i oddychamy świeżym powietrzem. Nie możemy przy tym zapominać o zagrożeniach. Jednym z takich zagrożeń jest możliwość zetknięcia z kleszczem – przypomina Marek Stasiuk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

Ukąszenie kleszcza może być bolesne, ale także niebezpieczne dla zdrowia. – Ukąszenie zainfekowanego kleszcza (infekcja spowodowana przez bakterie, krętki Borrelia burgdorferi, Borrelia afzelli i Borrelia garinii) może negatywnie wpływać na nasza skórę, stawy, układ nerwowy i serce. Infekcja może prowadzić do choroby, którą nazywamy Boreliozą – wyjaśnia Stasiuk.

fot. RDLP w Szczecinku

fot. RDLP w Szczecinku

Jak się uchronić przed ukąszeniem?

Po pierwsze: odpowiednia odzież. Koszula z długim rękawem, długie spodnie z nogawkami wpuszczonymi w skarpety i zakryte buty. Po drugie: nie siadamy na zwalonych pniach drzew. Po trzecie: używamy środków odstraszających kleszcze. Po powrocie z wycieczki leśnej powinniśmy dokładnie obejrzeć ciało i przetrzepać odzież nad jasnym prześcieradłem, ceratą. Kleszcz nie musi kąsać od razu. Często bywa tak, że przemieszcza się po ciele, szukając miejsca do żerowania.

(Kliknij, aby powiększyć)

fot. RDLP w Szczecinku

fot. RDLP w Szczecinku

Co robić po ukąszeniu?

 

Widoczne 1 z 3
Udostępnij.