Drezyniarze, których znacie z okolic Korzybia to niejedyni ludzie zakręceni na punkcie dróg żelaznych w regionie. „Mikole”, MK czy „emka” to miłośnicy kolei, wśród których wielu zajmuje się dokumentacją ruchu pociągów, ich fotografowaniem i filmowaniem. Nie brakuje ich też na Pomorzu.

Znają doskonale rozkład jazdy, numery ewidencyjne czy modele lokomotyw i wagonów. Zazwyczaj nie są kolejarzami, ale bez kolei żyć nie mogą.

Jedni MK kolekcjonują bilety, inni budują makiety czy archiwizują dane dotyczące linii kolejowych. Wszystkich nas łączy bzik na punkcie pociągów. Trainspotterzy są najbardziej widoczni, bo stoją na stacjach czy przy szlakach, a efekty ich działań można zobaczyć chociażby w serwisie Youtube – wyjaśnia Tomasz Ciżmowski ze Stowarzyszenia „Aktywne Pomorze”.

Pozdrowienia od maszynisty

Z aparatami i kamerami „polują” na składy przejeżdżające przez stacje, ale także miejsca, które z uwagi na przyrodę lub budowle gwarantują dobre ujęcia i kadry.

W Słupsku mikoli można spotkać w okolicach nowego wiaduktu na ringu. Często widzę ich też w Potęgowie. No i jak nowy skład się pojawia na szlaku albo zmienia się rozkład. Wtedy na stacjach w Lęborku i Słupsku stoi po kilka osób – opowiada Bogdan, jeden z maszynistów PKP Intercity, który od lat jeździ na nadbałtyckiej trasie.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Chodzenie po torach nie jest mile widziane przez Straż Ochrony Kolei, ale MK podkreślają, że zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo.

Wiele osób nosi kamizelki odblaskowe. Kolejarze raczej nas nie przeganiają, a maszyniści, widząc człowieka z obiektywem, najczęściej włączają na chwilę sygnał dźwiękowy, tzw. RP 1. To forma pozdrowienia, za którą później dziękujemy w opisie nagrania czy fotografii – mówi Tomek. Jego zdjęcia z pomorskich szlaków oglądać można na wielu witrynach internetowych, poświęconych trainspottingowi.

Wśród polskich autorów filmów kolejowych najbardziej uznawani w środowisku są Szymsza1, KolejFilmy i 100% Kolej. Każdy z nich ma swój kanał w serwisie Youtube. Na Pomorzu dużą popularnością cieszą się nagrania tego ostatniego użytkownika. Pociągi w okolicach Słupska regularnie filmują m.in.  MichalPKPSlupsk i MeGusta. Poniżej kilka ostatnich nagrań z pomorskich szlaków.

Trainspotting (ang. train – pociąg, spot – zauważać, dostrzegać), hobby polegające na wyczekiwaniu i rejestrowaniu numerów lokomotyw (czasami także numerów wagonów) pociągów przyjeżdżających i odjeżdżających z danej (bądź wielu) stacji kolejowej oraz czasu ich zjawienia się. Hobby to stało się najpierw popularne przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Obecnie szerzej rozpowszechnioną formą trainspottingu jest rejestrowanie danego taboru poprzez fotografowanie i umieszczanie na stronach WWW, co jest zauważalne poprzez liczbę stron tzw. galerii kolejowych.

Co sądzicie o takim hobby?

Udostępnij.