Młodsze pokolenie z pewnością ze zdziwieniem spogląda na plastikowe pudełko i taśmę w kasecie. W tym przypadku najciekawsza jest jednak jej cena oraz grupa, której nagrania uwieczniono. To słupska formacja hip-hopowa Esfa Crew. Jej kasetę „2+2”, wydaną przez Guernica Project,  wystawiono właśnie na sprzedaż w serwisie olx.pl za 150 zł.

Nie wiem czy mu zejdzie, ale nawet miło, że w takiej cenie – skomentował ofertę Piotr, jeden z założycieli ESFA.

fot. screen/olx.pl

fot. screen/olx.pl

Jak sądzicie, czy znajdzie się nabywca?

Posłuchaj też nowego wykonania utworu zespołu Guernica Y Luno

ESFA CREW

Historia pod szyldem ESFA zaczęła się mniej więcej w 1998 roku, choć już wcześniej niektórzy z członków formacji zajmowali się muzyką. Pierwszy skład tworzyli: GRUBSZY (Piotr Przybylak), BRONO (Artur Bronisz), PRIMO (Przemysław Smereczański), GRZYBEG (Maciej Grzybowski), oraz SIKOR (Piotr Sikorski).

Jednak ESFA nigdy nie była zespołem jako takim, a raczej grupą znajomych, których pasją była muzyka, choć nie tylko rap. Wśród osób blisko zaprzyjaźnionych i wspomagających pojawiali się TEHA i KEJO, który później stał się jednym z mc’s ESFA. Za muzykę od początku odpowiedzialny był BRONO, który stworzył wszystkie podkłady.

Ideą ESFA było rozpowszechnianie muzyki rap i kultury hip hop w rodzinnym Słupsku, jak i w całym kraju, dlatego od początku zajęli się organizowaniem imprez pod nazwa „Hip Hop Party” w Słupskim Ośrodku Kultury. Pierwsza impreza odbyła się w grudniu 1998 i przez ponad sześć lat organizowane były kolejne – także w słupskich klubach: Keller, Cynamon, Klub13. Od początku miały one charakter promocji słupskiej sceny hip hop: TEHA, C.O.D.E, WFK, BHK, TOP SMOKIN` i wielu wielu innych, choć przez kolejne lata na imprezach pojawili się wykonawcy z całej Polski, min. OGROD ALICJI, K.A.S.T.A SQUAD ,- Wrocław, SLUMS ATTACK, D.J.DECKS, DA BLAZE, GURAL, KILLAZ GROUP, 5 DWA DEBIEC, OWAL MC2, MEZO – Poznań, O.S.T.R, D.J.GUSTAFFSON – Łódź, D.J. KOSTEK – Koszalin, D.J. TWISTER – Szczecin. Dość sporym wydarzeniem była też wizyta „Roweru Błażeja” z TVP i relacja z jednej z imprez w TVP 1.

ESFA koncertowała głównie lokalnie, choć wystąpiła również w Poznaniu, Gnieźnie, Sopocie, Kołobrzegu, Koszalinie.. Jeżeli chodzi o dokonania ESFA, to nigdy nie ukazana sie oficjalnie wydana płyta. Pierwsza kaseta ukazała się nakładem Guernica Project i nosiła nazwę „2+2”. Zrealizowana została na komputerze Atari, a wokale dogrywane były w studiu nagrań SOK, z wyjątkiem dwóch utworów: „Już czas” i „Czekałem tyle lat”, które to utwory produkowane były w CAMEY STUDIO w Gnieźnie i zostały umieszczone na składance „Robie Swoje 1”. Dodać należy również, ze utwór „Czekałem tyle lat” pojawił się na płycie dołączonej do miesięcznika „Klam”, pierwszego wtedy czasopisma w Polsce zajmującego sie muzyka rap i szeroko rozumianą kulturą hip hop. Drugą pozycją ESFA było demo „Organizacja” na którym wystąpił TEHA, a następnie płyta z kilkoma remiksami i nowymi utworami takimi jak: „To nie test”, „Przecież wiesz”, „Na 1 i dwa”, „W sobotę wieczorem”.

Ważnym epizodem w historii ESFA była również cotygodniowa audycja w słupskim Radiu Vigor o nazwie „Hip Hop Fiesta”. Był to kolejny sposób na propagowanie kultury hip hop i promocje słupskiej sceny. Później większość osób z ESFA przebywała w Manchesterze, gdzie również powstały nowe utwory: „Kto jest na planie”, „Ta gra wciąż trwa”, „Rap sztuka”.

Źródło: Słupski Archiwum Muzyczne

Udostępnij.