Przyrodnicy ze Słowińskiego Parku Narodowego apelują, aby podczas spacerów po nadbałtyckich plażach nie naruszać spokoju zwierząt, które na nich żyją.

„Sieweczka obrożna (Charadrius hiaticula) to średniej wielkości ptak wędrowny, nierozerwalnie związany z przestronnymi i pustymi plażami. Lęgi prowadzi na plaży. Nie buduje typowego gniazda, a jaja wysiaduje w niewielkiej jamce wygrzebanej w piasku. Poruszając się po plaży zachowajmy szczególną ostrożność, aby nie rozdeptać miejsc lęgowych, gdyż jest to gatunek bardzo rzadki a tym samym podlegający ochronie ścisłej. Pamiętajmy, że plaża jest miejscem życia wielu gatunków i nie należy niszczyć im domu” – proszą pracownicy SPN.

Sieweczka obrożna

Pierwsze na wiosnę pojawiają się samice, potem dolatują samce i wyznaczają terytorium lęgowe. Samce wygrzebują w piasku kilka miejsc na gniazda, a samica wybiera jedno z nich. W okresie lęgów od kwietnia do czerwca należy zachowywać szczególną ostrożność i starać się poruszać w pobliżu linii wody aby dać im szansę na udane lęgi.

Opublikowany przez Słowiński Park Narodowy na 22 marca 2016

1 2
Udostępnij.