W dniach od 29 marca do 01 kwietnia w Klubokawiarni Zielony Zakątek w Słupsku w ramach Międzynarodowego Tygodnia Douli można będzie wziąć udział w wydarzeniach związanych z tematyką okołoporodową, spotkać się z doulą czy nauczyć wiązać chustę.

Wyjaśnijmy kim jest doula.

To wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie.

Określenie „doula” na kobietę, która wspiera młodą matkę w karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem, zostało użyte przez antropolog Danę Raphael po raz pierwszy w latach 70 w Stanach Zjednoczonych w książce Tender Gift: Breastfeeding. W latach późniejszych zostało rozszerzone również na wsparcie w czasie porodu przez autorów przełomowej książki Mothering the Mother (obecnie The Doula Book) Marshalla Klausa i Johna Kennela.

Pod koniec lat 80. idea douli trafiła do Europy Zachodniej, gdzie w kilku krajach została oficjalnie uznana za zawód.

W Polsce pierwsze doule działają od niespełna 10 lat. W roku 2011 powstała pierwsza organizacja zrzeszająca doule – Stowarzyszenie DOULA w Polsce.

plakat
młoda Mama

 

Udostępnij.