Mija 40 lat od czasów, kiedy dzięki pomorskim mistrzom kulinarnym, smak Kuchni słupskiej poznali mieszkańcy nie tylko całej Polski, ale również wielu zakątków świata. Regionalne dania „Karczmy słupskiej” cieszyły w latach 70. ub. wieku podniebienia smakoszy m.in. Chicago, Lipska, Budapesztu czy Toronto. Niestety marka nie przetrwała próby czasu (a może nowych realiów ustrojowych), ale przepisy na potrawy i napitki na szczęście pozostały. Nie dajmy im odejść w zapomnienie i spróbujmy w naszych domach odtworzyć smaki, które przed laty promowały Słupsk i Pomorze. Co tydzień w soboty prezentujemy receptury, które możecie wykorzystać już w czasie weekendowego gotowania.

Więcej przepisów Kuchni słupskiej

Tym razem dwie klasyczne zupy, których smak w „Karczmach słupskich” był jednak wyjątkowy. Wszystkie przepisy z zeszytów mistrzów kuchni słupskiej dotyczą 10 porcji.

Barszcz czerwony zabielany na zakwasie z ogórków
buraki – 0,6 kg
wywar z kości i włoszczyzny -1,6 l
kwas z ogórków – 0,4 l
śmietana – 150 g
sól, pieprz, czosnek, cukier, liść laurowy, koper

Buraki myjemy, gotujemy w łupinach lub pieczemy w piekarniku. Następnie obieramy i kropimy w cienkie paski albo w plastry. Zalewamy buraki wywarem, zakwaszając lekko sokiem z ogórków. Na koniec dodajemy śmietanę, roztarty z solą czosnek i liść laurowy. Polewkę doprawiamy do smaku pieprzem i solą.

Kapuśniak słupski
kurczak – 03 kg
ser żółty – 50 g
mąka pszenna – 20 g
szynka wędzona – 100 g
kapusta biała – 0,5 kg
marchew – 100 g
pietruszka – 50 g
por – 50 g
wywar z kości – 2 l
liść laurowy, ziele angielskie, sól

Na wywarze z kości obgotowujemy kurczaka. Po wyjęciu i ostudzeniu, obieramy z kości i otrzymane mięso kroimy w kostkę. Do wywaru wrzucamy drobno pokrojoną włoszczyznę, kapustę i przyprawy.  Wędzoną szynkę kroimy w kostkę i razem z mięsem kurczaka wrzucamy do wywaru. Kiedy polewka będzie gotowa, sporządzamy zasmażkę z masła i mąki, którą wlewamy do zupy. Żółty ser tarkujemy i po jednej łyżeczce dodajemy do każdej zupy.

Źródło: „Kuchnia Słupska” z przepisami zebranymi przez Marię Wolską, Słupsk 1991 (zachowano oryginalną pisownię)

Udostępnij.