Profesor Zbigniew Osadowski nowym rektorem Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Dotychczasowy prorektor ds. funduszy europejskich i współpracy z gospodarką spotkał się z poparciem większej części grona elektorów. Uznali oni, że przez najbliższe cztery lata powinien on rządzić słupską uczelnią.

Na profesora Zbigniewa Osadowskiego, na co dzień geobotanika zajmującego się ochroną przyrody głos oddało 71 osób. Jego kontrkandydatkę, profesor Joannę Bernagiewicz z Instytutu Muzyki poparło 52 elektorów. – Trzymam za ciebie kciuki – powiedział krótko prof. Roman Drozd, ustępujący rektor Akademii, który gratulował zwycięzcy.

DSC_0076

Profesor Osadowski podkreśla, że w trakcie swojej czteroletniej kadencji ma zamiar kontynuować dotychczasową politykę uczelni.

– Chcę, aby Akademia Pomorska była uczelnią profesjonalnie zarządzaną, gdzie będziemy profesjonalnie zajmować się nauką i rozwojem. Mam nadzieję, że nasza uczelnia stanie się miejscem inicjującym pewne zdarzenia w regionie – komentował rektor-elekt, który liczy także na jeszcze lepszą współpracę z władzami miasta.

Nowy rektor pytany o kierunki kształcenia, które powinny być preferowane w ofercie Akademii odpowiada, że najważniejszy jest profil praktyczny.

– Trzeba wzmocnić nauki przyrodnicze, ścisłe, bo w tym jesteśmy dobrzy. Do tego należy rozwinąć kierunki o charakterze praktycznym w ramach Słupskiego Ośrodka Akademickiego – mówi profesor Osadowski, który uważa, że nie należy zapominać o kierunkach humanistycznych i społecznych.

Rektor – elekt w ciągu trzech kolejnych dni oficjalnie zgłosi komisji wyborczej dwóch kandydatów na stanowisko protektora (to zmiana, bo w wyniku programu oszczędnościowego zmniejszono liczbę prorektorów z trzech do dwóch). Wybory na te stanowisko zaplanowano na 6 kwietnia. Jak udało się nam ustalić, wśród typowanych osób jest prof. Danuta Gierczyńska, była rektor Akademii Pomorskiej, obecnie dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego.

Nowe władze uczelni rozpoczną urzędowanie od 1 września 2016 r.

Udostępnij.