Okresowe wydłużenie czasu jazdy między Trójmiastem a Słupskiem, roboty na linii do Miastka, ekspresy z południa Polski w majowe weekendy oraz uruchomienie kursów Pendolino do Kołobrzegu. Wiosenny rozkład jazdy na kolei obowiązywać będzie od tej niedzieli do 11 czerwca. Przypominamy najważniejsze zmiany.

Nowoczesne składy Pendolino spółki PKP Intercity rozpoczną obsługę połączenia EIP Kraków-Warszawa-Kołobrzeg 29 kwietnia. Przewoźnik uzyskał zgodę w końcu zgodę dwóch unijnych instytucji na wydłużenie trasy pociągów, bo były one zakupione ze środków Brukseli.

Pociąg EIC Premium z Krakowa będzie kursował od poniedziałku do piątku oraz w niedzielę. Odjazd ze stolicy Małopolski zaplanowany jest o godzinie 13:38, z Warszawy Centralnej o 16:20, a Gdyni Gł. o 19:43. Skład zatrzyma się także w Lęborku (odj. 20:23), Słupsku (przyjazd o 20:54) oraz Koszalinie (21:35). Planowy przyjazd do stacji Kołobrzeg to godz. 22:15. W drugą stronę Pendolino jeździć będzie od poniedziałku do soboty (oprócz 3 maja oraz 15 sierpnia). Skład odjedzie z Kołobrzegu o godzinie 5:47. Po drodze zabierze pasażerów z Koszalina (6:27), ze Słupska (7:07), Lęborka (7:42). Do Warszawy Centralnej dojedzie o godz. 11:40, a do Krakowa o godz 14:14.

Dłużej, bo autobusem

Roboty na odcinku linii nr 202 między Lęborkiem i Wejherowem od połowy maja do pierwszych dni czerwca wymuszą wprowadzenie komunikacji zastępczej i konieczność przesiadania się do autobusów. Oznacza to wydłużenie czasu przejazdu niektórymi przedpołudniowymi pociągami SKM i PKP Intercity.

Z uwagi na te prace pasażerowie powinni zwrócić uwagę na różnice w godzinach odjazdów dziennego TLK Słowiniec (Kołobrzeg-Warszawa) w poszczególne dni (8:23, 8:45 lub 9:04). Będą tygodnie, że podróż w kierunku stolicy zajmie o prawie godzinę więcej. Warto również pamiętać o tym, że od połowy maja stacją końcową Słowińca będzie Warszawa Gdańska. W przeciwnym kierunku pociąg wyruszy o godz. 12:45 z Warszawy Zachodniej (lub o godz. 13:17 w przypadku odjazdu z Gdańskiej), aby do Słupska dotrzeć tuż po 19.

Podczas wspomnianych robot na torach również wybór przedpołudniowego połączenia TLK Żuławy na odcinku Gdynia-Słupsk oznacza podróż dłuższą niemal o godzinę.

Prace także na torach w kierunku Miastka

Spore zmiany czekają w maju także pasażerów na linii nr 405 Słupsk-Szczecinek. Przez prace na torach od 4 do 6 maja oraz od 30 maja do 1 czerwca tam też kursować będzie autobusowa komunikacja zastępcza. W tych dniach przejazd z Miastka do Słupska trwać będzie nawet o 50 minut dłużej. Z myślą o mieszkańcach Kępic PKP Przewozy Regionalne uruchomią bezpośrednie autobusy do Słupska przez co przejazd na tym odcinku będzie tylko o 10 minut dłuższy niż pociągiem według normalnego rozkładu.

Niezależnie od robót, od 13 marca zmienią się o kilka minut odjazdy poszczególnych pociągów (np. skład wieczorny ze Szczecinka w niedzielę wyjeżdżać będzie o godz. 18:25, a nie jak dotychczas o 18:28).

IC Słupia i Regio Słupia

W rozkładzie pozostają TLK Albatros (Gdańsk-Szczecin-Gdańsk), TLK Gryf i wspomniane już TLK Żuławy (oba w relacji Szczecin-Olsztyn-Szczecin) oraz TLK Rybak (Białystok-Szczecin-Białystok). W przypadku tych składów pory dnia kursów się nie zmieniają, a ewentualne korekty dotyczą zaledwie kilku minut i to nie na wszystkich stacjach.

Nadal ze Słupska przez Poznań do Wrocławia kursować będzie IC Słupia, zestawiony z nowoczesnych wagonów – także barowego. Niestety wciąż inny przewoźnik (Przewozy Regionalne) uruchamia pod tą samą nazwą swój pociąg osobowy w relacji Słupsk-Szczecin-Słupsk. Tym samym, rano – w odstępie niecałej pół godziny – ze słupskiego dworca odjeżdżają od grudnia dwie Słupie – w odmiennej relacji, cenie i standardzie.

Nocne o różnych godzinach

Wiosną pociągi nocne TLK Polaris (łączony do Warszawy) i TLK Mars (do Krakowa) w poszczególnych tygodniach kursować będą w różnych godzinach.

TLK Polaris w relacji do Białegostoku jeździć będzie tylko w długie weekendy. Natomiast skład z Warszawy będzie wyjeżdżał w kierunku Pomorza okresowo nawet godzinę później, a do Słupska dotrze nie o godz. 4:35, ale dopiero dwie godziny później. Pod koniec maja Polaris wyruszać będzie z Warszawy Gdańskiej.

W przypadku TLK Mars różnice w poszczególnych dniach będą tylko kilkuminutowe.

Majowe weekendy

W majowe weekendy PKP Intercity uruchomi pociągi dalekobieżne, które zimą nie kursują.

To dzienny IC Jantar (od 30 kwietnia do 3 maja, w taryfie takiej jak TLK) ze stolicy do Kołobrzegu. Wyjazd z Warszawy Zachodniej o godz. 7:11, do Gdyni pociąg dotrze na 10:38, w Słupsku będzie punktualnie w południe, a w Kołobrzegu o 13:27. W powrotną trasę IC Jantar wyjedzie z Kołobrzegu o godz. 15:03, ze Słupska o 16:32 , a w Warszawie Zachodniej będzie tuż przed 22.

Z kolei EIC Fregata (droższy od TLK/IC, z nowoczesnymi wagonami i barem) wyjedzie na tory wiosną dwa razy. Z Krakowa (30 kwietnia i 26 maja) o godz. 8:23, Gdynia 14:15) i dotrze do Słupska o godz. 16:29, a do Kołobrzegu o godz. 18:08. W stronę grodu Kraka Fregata też ruszy dwukrotnie (3 i 29 maja) o godz. 9:55, a ze Słupska o 11:32, aby dotrzeć na miejsce na 19:23. W przypadku kursu w dniu 29 maja pociąg nie będzie zatrzymywał się w Warszawie.

Gwarek i Astra

W majowe weekendy (30 kwietnia-3 maja oraz 26-29 maja) po wielu miesiącach przerwy pociągi pasażerskie dotrą znów do Ustki. TLK Gwarek z Katowic wyjedzie o godz. 5:08 (Wrocław 7:32, Poznań 10:09, Słupsk 14:56), aby o godz. 15:20 dotrzeć do kurortu. Wyjazd z Ustki o godz. 12:45 (Słupsk 13:12, Poznań 18;18, Wrocław 20:50), a przyjazd do Katowic 23:10.

Nowością jest też nocny TLK Astra, który z Helu przez Słupsk kursować będzie (30 kwietnia-3 maja oraz 26-29 maja) do Poznania i Wrocławia. Wyjazd ze Słupska o godz. 22:30 (Poznań 3:26), a przyjazd do Wrocławia 5:57. Ze stolicy Dolnego Śląska Astra ruszy o godz. 21:55, z Poznania o 0:55, żeby zameldować się w Słupsku o godz. 5:40.

Udostępnij.