Muzealnicy ze Słupska mają powody do radości. Ich wniosek o dofinansowanie zakupu obrazów z Kolekcji Pomorskiej dzieł sztuki Edwarda Dwurnika został zaakceptowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dokumenty związane z pieniędzmi na adaptację spichlerzy przeszły pozytywnie ocenę formalną.

Od 2007 roku cała wystawa pod tytułem Kolekcja Pomorska 73 dzieł sztuki Edwarda Dwurnika z lat 1977-2005 pozostawała w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w formie depozytu od osoby prywatnej. Muzeum chce je wykupić. Od resortu ministra Piotra Glińskiego na tę transakcję otrzyma 155 tys. zł w ramach konkursu: Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

To bardzo dobre informacje. Ta kwota nie jest wystarczająca na zakup całej kolekcji, ale liczymy, że uda się nam znaleźć pozostałą część u sponsorów. Cieszy nas też dobra ocena wniosku o dofinansowanie projektu związanego ze spichlerzami, bo to oznacza, że dokumentacja była dobrze przygotowana – mówi portalowi gryf24.pl Marzenna Mazur, dyrektor MPŚ w Słupsku.

Kolekcja Dwurnika

Kolekcja Pomorska 73 dzieł sztuki Edwarda Dwurnika z lat 1977-2005, jest zbiorem 40 obrazów olejnych o wymiarach ok. 150x150cm przedstawiających portrety polskie m.in.: Andrzeja Wajdy, żołnierzy, dziennikarzy, polityków i mieszczan oraz akty współczesnych polskich pisarek i artystek, pejzaże marynistyczne i architektoniczne – warszawskie i inne, jak również twórczość abstrakcyjną, ponadto 33 rysunki o wym. ok. 50x65cm ukazujące Pomorze Środkowe – architekturę Ustki i Słupska oraz portrety grupowe we wnętrzach i tym podobne.

Edward Dwurnik urodził się w Radzyminie w 1943 roku, w latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego portrety prezentują panoramę miast i typów osobowości polskich II połowy XX wieku widzianych przez pryzmat wydarzeń społecznych i kulturalnych w latach 1968, 1970, 1976, 1980, 1981, 1989 i późniejszych. Dorobek autora przedstawiany był na najważniejszych wystawach w kraju i światowych przeglądach sztuki współczesnej w Kassel, Paryżu czy Sao Paulo.

Udostępnij.