Hala sportowa przy ul. Grottgera w Słupsku, czyli dawny hangar lotniczy, to najlepsze miejsce na stworzenie Muzeum Lotnictwa Słupskiego – uważa dr Bronisław Nowak z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Mateusz Kabatek, autor książki (z prawej) i dr Bronisław Nowak. Fot. Tomasz Częścik

Dr Bronisław Nowak i Mateusz Kabatek, autor książki. Fot. Tomasz Częścik

W czwartek, 10 marca, w Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej  w Słupsku, podczas spotkania promującego książkę Mateusza Kabatka „Lotnictwo w Słupsku 1912-1945” poruszono temat podupadającej hali sportowej przy ul Grottgera.

Według dr Bronisława Nowaka, byłego pilota 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i dra Akademii Pomorskiej w Słupsku to najlepsze miejsce na lokalizację Muzeum Lotnictwa Słupskiego. Hala, która powstała w 1937 roku jako hangar lotniczy, jest zabytkiem upamiętniającym najlepsze lata słupskiego lotnictwa. Dziś obiekt popada w ruinę,

Fot. K. Tomasik/gryf24.pl

Tak teraz wygląda dawny hangar lotniczy, a później hala sportowa. Fot. K. Tomasik/gryf24.pl

Do powstania muzeum lotnictwa na terenie dawnego hangaru przy ul. Grottgera konieczne jest zaangażowanie wielu środowisk, m.in. miłośników lotnictwa, Muzeum Pomorza Środkowego, ale przede wszystkim władz miasta, które mogłyby pozyskać środki na rewitalizację i przystosowanie tego miejsca.

W Izbie Pamięci 28 pułku lotnictwa myśliwskiego, w Muzeum Pomorza Środkowego, w zbiorach kolekcjonerów, a także w wielu archiwach domowych jest wiele pamiątek po słupskim lotnictwie, które mogłyby stanowić ekspozycję słupskiego muzeum lotnictwa – przekonywał dr Bronisław Nowak.

Teren dawnego lotniska zaznaczony na mapie Słupska z 2006 roku. Fot. screen Google Earth

Teren dawnego lotniska zaznaczony na mapie Słupska z 2006 roku. Fot. screen Google Earth

Przy hangarze znajdowało się niegdyś lotnisko cywilne Stolp-West.

Zobacz, jak teraz wygląda hala (więcej zdjęć)

1 2 3 4 5 6 7 8
Udostępnij.